• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy – Czy EBC zwiększy szanse na rajd DAXa?

Dzisiaj obserwowaliśmy całkiem niezłe nastroje na giełdach na całym świecie. Nasdaq 100 przekroczył 13 tysięcy punktów, co można przypisywać Bidenowi, który zamierza podpisać dziś ustawę o wsparciu dla gospodarki na poziomie 1,9 biliona dolarów. Z drugiej strony najwięcej mówiło się dzisiaj o EBC. Dzisiaj bank zapowiedział zwiększenie tempa skupu aktywów. Czy to wystarczy, aby powstrzymać rajd rentowności i zapewnić dalsze perspektywy wzrostowe dla rynku akcji? EBC chciał zainterweniować wobec ostatniego mocnego wzrostu rentowności.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Warto zauważyć, że strefa euro padła ofiarą rosnących rentowności w Stanach Zjednoczonych. Obecna sytuacja w strefie euro tak naprawdę nie uzasadnia tego, że ceny obligacji spadają z tak dużą dynamiką. Oczywiście wyższe rentowności to potencjalne problemy niektórych państw w strefie euro, przede wszystkim tych ogromnie zadłużonych. EBC wobec tego spróbował przezwyciężyć tę sytuację zapowiadając większe tempo skupów. Teoretycznie może to być jednak za mało. W pierwszej połowie zeszłego roku tempo miesięcznych skupów wszelkich programów luzowania ilościowego, czyli APP oraz przede wszystkim PEPP przekroczyło 100 mld EUR miesięcznie. Rentowności wtedy spadły, ale w zasadzie na krótki czas.

Co ciekawe, wraz ze wzrostem tempa skupu obserwowaliśmy wtedy zapaść na giełdzie. Teraz takie tempo nie będzie możliwe, więc wpływ takiej decyzji na rynek może być ograniczony. W szczególności, że EBC nie planuje zwiększenia samej wielkości całego programu, który wynosi w sumie 1,85 biliona euro. Co to oznacza dla rynku? Obecnie obserwujemy próbę spadku rentowności. Jednakże działania EBC na dłuższą metę nie powstrzymają wzrostu rentowności w strefie euro. Teoretycznie zwiększenie tempa do 150 mld miesięcznie mogłoby doprowadzić do spadku rentowności w okolice -0,5% dla niemieckich 10 letnich obligacji, tak jak było to w połowie zeszłego roku. Z drugiej jednak strony prawdopodobnie nie będzie to stały efekt. Kluczowe pozostaną czynniki zewnętrzne oraz potencjalne dalsze odbicie oczekiwań inflacyjnych. Niemniej widać, że miks wszystkich pozytywnych wydarzeń wpłynął dzisiaj bardzo pozytywnie na globalne rynki akcyjne. Nasdaq zyskiwał ponad 2,5%, natomiast S&P 500 wzrostem 1,4% zameldował się w okolicach historycznych szczytów. DAX zyskał dzisiaj niewiele, bo 0,2%. To wciąż jednak lepiej niż w Polsce. Indeks WIG20 stracił dzisiaj 0,46%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk