• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW
fot. freepik.com

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Lepsze nastroje widać było natomiast na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek zdołał zamknąć się 0,22% wyżej. Tym samym WIG20 pozostaje w rejonach zeszłotygodniowych maksimów, które są zarazem najwyższymi poziomami w tym roku. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie i indeks zdołała utrzymać się powyżej szczytów z 2017 roku, niewykluczona jest kontynuacja hossy na polskiej giełdzie. Parząc na największe spółki z WIG20, fenomenalnie poradziła sobie dziś Jastrzębska Spółka Węglowa, której walory zyskały ponad 8%, tym samym notowania JSW wróciły w rejony szczytów z ubiegłego tygodnia. Aktualnie kluczowym wsparciem dla spółki wydaje się okrągły poziom 60 zł, utrzymanie się powyżej, może zwiastować kontynuację trendu wzrostowego. Po drugiej stronie rynku znalazły się z kolei akcje Mercator Medical, gdzie obserwowaliśmy potężną przecenę, która sięgnęła ponad 20%! Tak silny ruch jest wynikiem opublikowanych fatalnych szacunków co do wyników za trzeci kwartał 2021 roku.

Jeśli chodzi z kolei o rynek amerykański, inwestorom zza oceanu nie udzielają się gorsze nastroje, wyraźnie opierają się one spadkom. Dobre rozpoczęcie sezonu publikacji wyników z Wall Street wspiera tamtejsze indeksy. W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie Nasdaq, który zyskuje niemal 0,5%. S&P500 zyskuje z kolei 0,23%, a Dow Jones oscyluje w rejonach poziomu odniesienia. Mimo iż nie są to duże wzrosty, tak kontynuacja ruchu końcówki ubiegłego tygodnia wydaje się dobrym prognostykiem na kolejne dni. Na indeksach w USA doszło bowiem do pokonania kluczowych, krótkoterminowych oporów, co może wspierać rynkowe byki. Jeżeli sentyment nie ulegnie zmianie, niewykluczone, że wkrótce zobaczymy atak na historyczne rekordy. W centrum uwagi pozostają raporty kwartalne spółek, a pod koniec tygodnia poznamy także dane PMI. 

 

Nota prawna


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk