• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy – Ameryka wierzy w marihuanę

Generalnie na rynkach dzieje się sporo i można byłoby w tytule mówić kolejny raz o pakiecie wsparcia w Stanach Zjednoczonych. W zasadzie dzisiejsze dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych kładą nacisk na amerykańskich decydentach, aby szybko wprowadzić nie tylko dopłaty bezpośrednie, ale również płacę minimalną. Z drugiej jednak strony w USA rozgrywa się kolejny raz bardzo ciekawa sytuacja, grupa inwestorów z Reddita tym razem stawia na spółki powiązane z dystrybucją marihuany. Jest to związane również z Bidenem i możliwą legalizacją na przestrzeni całego kraju. Indeksy z Wall Street rozpoczęły dzisiejszy dzień dobrze, zaliczając nowe historyczne szczyty, co powiązane było ponownie z nadziejami na szybki program wsparcia w Stanach Zjednoczonych.

Więcej pieniędzy dla spółek to nowe możliwości zarobków, ale również wsparcie dla konsumentów powoduje pośrednio wsparcie dla firm. Wobec tego inwestorzy z Wall Street liczą na szybkie wejście pakietu stymulacyjnego w życie, a na to szanse rosną, patrząc na kolejne nieciekawe dane pokazujące wciąż sporą liczbę potencjalnych bezrobotnych, którzy składają wnioski o zasiłki. Niemniej mamy również wsparcie dla akcji dzięki dobrym wynikom spółek oraz zapewnieniu ze strony szefa Fed, iż stopy procentowe pozostaną niskie przez długi czas. Ostatnio pojawiły się spekulacje, że rosnące zagrożenie inflacją może spowodować pewne działania przez Fed. Warto jednak wspomnieć, że wsparcie fiskalne z pewnością doprowadzi do pojawienia się presji w cenach.

Z drugiej strony pojawiają się też spekulacje o celowym utrzymywaniu wskaźników cenowych na niskich poziomach, w celu zapewnienia wsparcia monetarnego przez bank centralny. Tymczasem warto zwrócić uwagę na dwie ciekawe rzeczy na Wall Street. Mastercard wskazał, że zamierza zaoferować wsparcie dla niektórych kryptowalut w tym roku. To kolejna duża firma, która zainteresowała się tym rynkiem, a co ważniejsze, jej działania w jeszcze większym stopniu ułatwią dostęp do kryptowalut całemu społeczeństwu. Druga rzecz to spółki powiązane z marihuaną. Na całym świecie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych postępuje legalizacja używania marihuany, przynajmniej w celach medycznych. Z kolei aktualnie nadzieje powiązane są z legalizacją tej używki w całych Stanach Zjednoczonych przez Bidena.

Dodatkowo grupa inwestorów z Reddita nastawiła się obecnie na spółki z marihuaną. Takie nastawienie ma również swój udział w Polsce, gdzie zyskują spółki powiązane z dystrybucją produktów medycznych z udziałem marihuany. WIG20 radził sobie dzisiaj wyśmienicie, choć warto wspomnieć też o nowych 14 letnich rekordach na sWIG20. Ten pierwszy za sprawą sporych wzrostów Allegro zyskał dzisiaj 1,95% i kolejny raz zbliżył się nieco do poziomu 2000 punktów.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk