• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: akcje PKN Orlen radziły sobie fenomenalnie - solidny początek tygodnia

Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przyniosła wyraźne wzrosty na rynku akcji w Europie. Pomimo, że w godzinach nocnych nastroje wcale nie były najlepsze i obserwowaliśmy cofnięcie, tak początek sesji europejskiej należał do kupujących. Kierunek północy utrzymywał się przez cały dzień, a po rozpoczęciu handlu w USA, ruch w górę przyspieszył, przez co główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie zamknęły się na solidnym plusie. Niemiecki DAX pokonał kluczową strefę oporową przy poziomie 14 150 punktów i ustanowił nowe historyczne maksimum, zamykając dzień fenomenalnym wynikiem na poziomie 3,31%


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Francuski CAC40 dodał ponad 2%, a londyński FTSE 100 zyskał 1,35%

Jeśli chodzi o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, również dominował kolor zielony. Indeks dwudziestu największych spółek dodał 1,32%. Patrząc z kolei na sytuację techniczną na WIG20, widmo pojawienia się sygnału spadkowego z podażowej formacji pochodzącej z klasycznej analizy technicznej (głowa z ramionami) - oddala się. Scenariuszem bazowym w krótkim terminie wydaje się aktualnie konsolidacja pomiędzy wsparciem przy 1870 pkt, a oporem przy 2015 pkt. Dopiero pokonanie jednego z tych poziomów mogłoby wygenerować większy ruch trendowy.

Jeśli chodzi o poszczególne spółki, dziś fenomenalnie radziły sobie akcje PKN Orlen,

gdzie oberwaliśmy zwroty sięgające 4,5%. Ponad 1% traciły natomiast akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a walory Orange Polska przeceniły się 1,8%.  Jeśli chodzi o sesję za oceanem, również tutaj przeważają kupujący. Podczas gdy Dow Jones rośnie 1,9% i ustanowia nowe historyczne maksima, S&P500 dodaje 0,9%, Russell 2000 umacnia się 1,75%. W tyle pozostaje jedynie technologiczny indeks Nasdaq, który znajduje się ponad 0,5% pod kreską. Do końca sesji jednak jeszcze sporo czasu, dlatego nie wykluczone, że i tutaj rynkowe byki będą próbowały odzyskać kontrolę. 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk