• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: akcje JSW z 8% stratą!
fot. freepik.com

Podczas środowej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Opublikowane dziś lepsze od oczekiwań dane PMI z państw strefy euro nie pomogły w poprawie rynkowego sentymentu. Niemiecki indeks giełdowy DAX zanurkował tuż po rozpoczęciu handlu, jednak bardzo szybko doszło do odpowiedzi kupujących i wymazania niemal całego ruchu w dół. Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia wczoraj, kiedy to również tuż po starcie notowań obserwowaliśmy silne spadki, a następnie równie silną kontrę.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Wracając do dzisiejszej sesji, po mocnym odreagowaniu, notowania utknęły w lokalnej konsolidacji, ostatecznie DAX stracił 0,35%. Patrząc z kolei na inne europejskie indeksy, francuski CAC40 zakończył dzień w rejonach poziomu odniesienia, z kolei londyński FTSE100 zyskał 0,2%.  Jeśli chodzi z kolei Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, dzisiejsza sesja rozpoczęła się od spadków, a kolejne godziny przyniosły pogłębienie przeceny. Ostatecznie indeks dwudziestu największych spółek stracił dziś ponad 1,2%. Wśród blue chipów jedynie 3 spółki zamknęły się dziś na plusie, były to PZU, Mercator i PGNiG.

Najgorzej radziły sobie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które zanurkowały aż 8%.  Spore spadki obserwowaliśmy także na papierach CCC, Allegro i PGE, gdzie przecena przekroczyła 4%. Sytuacja wygląda nienacznie lepiej za oceanem, jednak również tutaj nie widać jednego zdecydowanego kierunku. Amerykański indeks technologiczny Nasdaq znajduje się aktualnie 0,7% pod kreską, jednak Dow Jones rośnie 0,8%, a S&P500 dodaje około 0,4%. W rejonach poziomu odniesienia jest z kolei notowany indeks spółek o mniejszej kapitalizacji - Russell 2000. Dziś opublikowane zostały także odczyty PMI dla amerykańskiej gospodarki. W przypadku sektora przemysłowego mogliśmy obserwować odczyt na poziomie 59 pkt, co było wynikiem o 0,3 pkt gorszym od oczekiwań, z kolei wskaźnik dla sektora usług wypadł na poziomie 60 pkt, co było wynikiem zgodnym z rynkowymi szacunkami. Rentowności amerykańskich obligacji wracają jednak do wzrostów, co wyraźnie ciąży sektorowi technologicznemu.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot. Autora możesz obserwować na LINKEDIN 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk