• Odbierz prezent
Komentarz giełdowy: akcje Allegro oraz JSW wiodą prym w indeksie WIG20!

Ostatnia sesja w tym tygodniu handlowym nie przynosi większych ruchów na rynku akcji. Patrząc na główne indeksy giełdowe w Europie, nie widać dziś było zdecydowanego kierunku. Z jednej strony inwestorzy liczą na to iż proces szczepień na koronawirusa przełoży się na odbicie gospodarcze, a z drugiej obawiają się rosnącej inflacji. Niemiecki indeks giełdowy DAX zyskał dziś zaledwie 0,2%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,06%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,38% niżej. 


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Patrząc natomiast na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie ,dzisiejszy dzień także nie przyniósł większej zmienności. Jeśli chodzi o indeks WIG20, w tym tygodniu obserwowaliśmy kolejną, nieudaną próbę pokonania strefy oporowej przy 2015 pkt, czyli górnego ograniczenia ponad 2 - miesięcznej konsolidacji. Ponowne odbicie się od tego poziomu oznacza, że indeks dwudziestu największych spółek pozostaje w ruchu bocznym. Dziś WIG20 stracił 0,26%, a najmocniej ciążyły mu akcje KGHM, PZU i Mercator. Z kolei najlepiej radziły sobie walory Allegro (+4,15%), a także JSW (+2,26%) i CCC (+2,11%). 

Jeśli chodzi z kolei o Wall Street, piątkowa sesja także rozpoczęła się mieszanie. Rynkowe byki mają problem z kontynuacją ruchu w ramach trendu wzrostowego, co można tłumaczyć wzrostem rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji. W ostatnich dniach rentowności zaczęły ponownie rosnąć, do poziomu 1,68%. Taki ruch należy tłumaczyć obawami o rosnącą inflację. Dane z Chin pokazały największy od dwóch lat wzrost cen produkcyjnych, a dane z USA także przewyższyły oczekiwania (4,2% r/r wobec prognozy zakładającej 3,8% r/r).

Niemniej jak podkreślił Fed w swoim ostatnim komunikacie, że nawet jeśli pojawi się wyższa inflacja, to powinna ona mieć charakter przejściowy i nie należy się tym faktem przejmować. Patrząc na poszczególne indeksy,  Dow Jones i S&P500 dodają 0,2%, podczas gdy Russell 2000 traci 0,3%, a technologiczny Nasdaq oscyluje w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia.   


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk