• Odbierz prezent
Komentarz dzienny – szósta z rzędu sesja wzrostowa na kursie eurodolara (EURUSD), podwyższone ryzyko polityczne ciąży polskiemu złotemu (PLN)
fot. freepik.com

§  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej. Spodziewamy się, że jej dynamika w cenach stałych obniżyła się do 4,8% r/r z 5,4% r/r miesiąc wcześniej, za czym przemawia wyższa baza odniesienia, przyspieszenie inflacji towarów oraz słabnąca sprzedaż nowych aut. Konsensus prognoz wynosi 5,1% r/r.

§  PL: O tej samej porze poznamy także dane o sprzedanej produkcji budowlano-montażowej. Według naszej prognozy wzrosła ona o 7,6% r/r po wzroście o 10,2% r/r miesiąc wcześniej. Mediana oczekiwań rynkowych wynosi 8,3% r/r. Koniunktura w budownictwie pozostaje stabilna a wyższe dynamiki produkcji budowlanej w II połowie tego roku wynikają z efektu bazy statystycznej.

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych wzrosła we wrześniu o 8,8% r/r po wzroście o 13,2% r/r miesiąc wcześniej. O ile spadek dynamiki był spodziewany ze względów statystycznych, tj. wysokiej bazy odniesienia z września ub. roku oraz mniej korzystnego wpływu różnicy w liczbie dni roboczych, to odczyt ten okazał się pozytywną niespodzianką W stosunku do sierpnia i po korekcji czynników sezonowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9% m/m. Dane o produkcji stanowią dobrą informację pokazującą siłę polskiego przemysłu i jego większą odporność na niedrożność dostaw surowców i dóbr pośrednich. Szczegóły dotyczące struktury produkcji wskazują, że wzrosty odnotowano w 30 z 34 działów, choć sektor motoryzacyjny mocno odczuwa braki podzespołów, gdyż sprzedana produkcja we wrześniu spadła o 17,3% r/r. Wrześniowe dane dopełnia obrazu przemysłu w 3Q br. i potwierdzają, że przemysł będzie sprzyjał wzrostowi PKB w 3Q br. Budzą także nadzieje na kontynuację tego pozytywnego wpływu także w 4Q, pomimo zgłaszanych opóźnień i zaburzeń dostaw. Wrześniowe dane z przemysłu podtrzymują naszą prognozę wzrostu PKB w 2021 r. wynoszącą 5,3% r/r.

§  PL: Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszyła we wrześniu do 10,2% r/r z 9,5% r/r miesiąc wcześniej i po raz pierwszy od 1997 r. osiągnęła wartości dwucyfrowe. Presja cenowa na poziomie producentów utrzymuje się na wysokim poziomie i ma szeroki zakres. Nasilenie inflacji PPI to w dużej mierze efekt rosnących na rynkach międzynarodowych cen surowców, jednak w warunkach silnego popytu przerzucane są one na odbiorców, a finalnie znajdą one odzwierciedlenie w wyższych cenach konsumenta. Opublikowane dane wpisują się w obraz wysokiej presji inflacyjnej, która w części ma charakter popytowy.

§  PL: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej obniżył się w październiku do -17,8 pkt z -13,0 pkt we wrześniu, tj. do najniższego poziomu od kwietnia. Wskaźnik wyprzedzający również spadł – do -14,5 pkt z -8,1 pkt miesiąc wcześniej. Pogorszenie oceny oraz prognoz co do koniunktury konsumenckiej przypisujemy utrwaleniu oczekiwań dotyczącej wysokiej inflacji, m.in. z powodu rosnących cen paliw i gazu. Przewidywaniom dłuższego okresu silnej inflacji mogła sprzyjać październikowa podwyżka stóp procentowych, w tym sensie, że retoryka dotycząca tymczasowości wysokiej dynamiki cen konsumpcyjnych okazuje się nieaktualna.

 

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN konsoliduje się wokół poziomu 4,58 oczekując między innymi na rozstrzygnięcia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę (dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt liderów Unii Europejskiej, który może nieco rozjaśnić sytuację wokół akceptacji KPO) oraz listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się za niecałe dwa tygodnie. Pozytywnie natomiast należy ocenić, iż wczoraj ruch EUR/PLN do bariery 4,60 był jedynie chwilowy. Na krajowym rynku długu wydarzeniem dnia będzie przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzeda papiery OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi PS0422, OK0722 i WS0922. Liczymy, iż przetarg poprawi nieco płynność rynku, która w październiku jest mocno zaburzona.

 

Rynek krajowy

Środa była trzecim z rzędu dniem podwyższonej presji sprzedających w notowaniach walut Europy Środkowo-Wschodniej. W przypadku złotego jest to o tyle zrozumiałe, iż towarzyszy temu podwyższone ryzyko polityczne. Dziś przywódcy Unii Europejskiej będą omawiać kwestię praworządności w Polsce. W tle sporu są natomiast unijne fundusze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Osłabieniu złotego sprzyja ponadto uspokojenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, po tym jak rynek wycenił je w agresywnej skali w perspektywie końca przyszłego roku. Wrażenia na inwestorach nie zrobiły między innymi wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej. J.Żyżyński ocenił, iż do kolejnej podwyżki stóp procentowych mogłoby dojść w grudniu lub styczniu a optymalny poziom stopy referencyjnej to powrót do przedpandemicznego 1.50%. Na krajowym rynku długu środa była dniem niewielkiej aktywności obligacji skarbowych. Dochodowość długiego i krótkiego końca krzywej obniżyła się o 2 bps odpowiednio do 1,69% i 2,73%.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar konsekwentnie pnie się na coraz wyższe poziomy notując wczoraj już szóstą z rzędu sesję wzrostową. Przyznać jednak należy, iż skala wzrostów w tym okresie nie wygląda imponująco, gdyż wynosi nieco ponad centa, po tym jak wczoraj kurs EUR/USD sięgnął poziomu 1,1650. W naszej ocenie anemiczne zmiany nie wróżą dobrze kontynuacji trendu wzrostowego, choć póki co sprzyja mu przede wszystkim analiza techniczna, która sugeruje dojście notowań do poziomu 1,17. Na bazowych rynkach długu miniona sesja była dniem niewielkiego spadku dochodowości Bunda, który traktujemy jednak wyłącznie korekcyjnie. Trend wzrostu rentowności pozostaje w mocy tym bardziej, iż sprzyjają mu komentarze płynące z Europejskiego Banku Centralnego o konieczności stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Na rynku obligacji amerykańskich zaś wczoraj byliśmy świadkami wzrostu rentowności o 3 bps do 1,64%, co jest spójne z oczekiwanymi zmianami w polityce monetarnej Fed.

 

Komentarz dzienny – We wrześniu inflacja PPI najwyższa od 1997 roku. Dziś dane m.in. o sprzedaży detalicznej - 1


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk