• Odbierz prezent
Komentarz dzienny – Świetne wyniki firm w 1Q 2022, ale ich inwestycje słabe. Kursy walutowe FOREX [EURPLN, EURUSD, USDPLN, CHFPLN]
fot. Materiał własny

Informacje na dziś

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje Biuletyn Statystyczny obejmujący m.in. oficjalne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. W naszej ocenie istotne będą także dane o wartości zamówień w przemyśle i odsezonowane wartości wskaźników koniunktury firm. O tej samej porze GUS przedstawi także wyniki badania koniunktury konsumenckiej.

US: O godz. 20:00 opublikowany zostanie natomiast protokół z ostatniego posiedzenia Fed, na którym podniesiono stopy procentowe o 50 pkt baz. W centrum uwagi będzie ocena członków Fed trwałości wysokiej presji inflacyjnej i perspektyw polityki monetarnej, choć nie zakładamy, aby informacje zmieniły oczekiwania podwyżek o 50 pkt baz. na „kilku" najbliższych posiedzeniach.

Komentarz dzienny – Świetne wyniki firm w 1Q 2022, ale ich inwestycje słabe. Kursy walut [EURPLN, EURUSD, USDPLN, CHFPLN] - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj wyniki finansowe i dane o inwestycjach w 1Q 2022 wśród firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Ich przychody były o 31,5% wyższe niż przed rokiem, a wynik finansowy brutto o 43,9% r/r osiągając najwyższą wartość w historii danych. Rekordy biły także wskaźniki rentowności potwierdzając, że wysoką inflację przedsiębiorstwa wykorzystują do poprawy marż i są w stanie to zrobić, ze względu na silny popyt. Jest to kolejny dowód na to, że inflacja w Polsce w dużym stopniu ma charakter popytowy. Jednocześnie udział wynagrodzeń w całości kosztów pracy obniżył się, co pokazuje możliwości akceptacji żądań płacowych. Do dobrych wyników przyczyniały się jednak niskie wydatki inwestycyjne firm, które w cenach stałych w 1Q 2022 wzrosły tylko o 1,8% r/r po wzroście o 7,3% w całym 2021 r. Tak słabe dane wynikają naszym zdaniem z wysokich cen materiałów i dostępności dóbr kapitałowych, a także niepewności dotyczącej przebiegu wojny, dalszego narastania cen, trwałości zaburzeń dostaw i popytu w warunkach wojny za wschodnią granicą oraz poziomu stóp procentowych. Informacje te wskazują na rozgrzaną gospodarkę w 1Q 2022, zwłaszcza konsumpcję w kraju i za granicą, sprzyjającą rekordowym wynikom firm, aczkolwiek perspektywy inwestycji stabilizujących w dłuższym horyzoncie wzrost kształtują się niekorzystnie, nawet wobec coraz bliższej akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Wraz z słabnącym wzrostem gospodarczym i rosnącym stopami procentowymi wyniki firm się pogorszą, aczkolwiek naszym zdaniem nie wpłynie to na spadek popytu na pracę, co będzie utrzymywało stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

EZ: Według wstępnych wyliczeń indeks PMI dla przemysłu w strefie euro obniżył się w maju do 54,4 pkt z 55,5 pkt miesiąc wcześniej, a dla usług do 56,3 pkt z 57,7 pkt. Spadki te okazały się mocniejsze od oczekiwań. Pomimo tego wskazują one na trwające ożywienie w gospodarce strefy euro pomimo wybuchu wojny na Ukrainie, nasilenia pandemii w Chinach jeszcze bardziej zaburzających łańcuchy dostaw w przemyśle skutkujących zbliżonym do rekordowo silnego wzrostem cen produkcji. Co prawda aktywność w przemyśle rośnie słabo, ale koniunktura w usługach pozostaje mocna po zniesieniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Według badania PMI w sektorze tym w maju odnotowano najszybszy wzrost zatrudnienia do 15 lat. Trwające ożywienie gospodarcze i poprawiający się rynek pracy są argumentami za realizacją jastrzębich sygnałów ze strony przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Ch.Lagarde o wzroście stóp proc. w Eurolandzie do końca 3Q br. o 0,50 pkt proc.

Komentarz dzienny – Świetne wyniki firm w 1Q 2022, ale ich inwestycje słabe. Kursy walut [EURPLN, EURUSD, USDPLN, CHFPLN] - 2

Rynki na dziś

Po tym jak złoty skutecznie złamał barierę 4,6040 za EUR rozpoczyna walkę o wyznaczenie kolejnych minimów. Pierwszym oporem technicznym jest poziom 4,5710. Wsparciem pozostaną dzisiejsze głosowania w Sejmie między innymi nad likwidacją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (warunek konieczny do akceptacji KPO przez Brukselę), jednak do aprecjacji polskiej waluty potrzeby będzie także dalszy wzrost eurodolara, o który po serii ostatnich wzrostów może być w środę trudno. Tym bardziej, iż dzisiejsza publikacja opisu z ostatniego posiedzenia Fed powinna „przypomnieć" inwestorom o jastrzębim nastawieniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.   

Komentarz dzienny – Świetne wyniki firm w 1Q 2022, ale ich inwestycje słabe. Kursy walut [EURPLN, EURUSD, USDPLN, CHFPLN] - 3


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk