Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,42-0,08%
GBP / PLN5,04-0,05%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut - notowania EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w 1Q 2022 r. Wśród firm zatrudniających co najmniej 10 osób przeciętna miesięczna płaca brutto wzrosła o 11,7% r/r w 1Q 2022 r., co wskazuje na przyspieszanie wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce z 9,8% r/r w 4Q 2021. Dane te będą o tyle ciekawe, że pozwolą ocenić presję płacową w relatywnie mniej produktywnych sektorach.

US: O godz. 14:30 poznamy natomiast wyliczenie za kwiecień inflacji CPI w USA. Konsensus prognoz wskazuje na spadek wskaźnika do 8,1% r/r z wieloletniego maksimum w marcu wynoszącego 8,5% r/r, a za tymi oczekiwaniami przemawia wyższa baza odniesienia i korekta cen ropy naftowej na rynkach. Realizacja tej prognozy nie powinna wpływać na ocenę perspektyw stóp procentowych Fed. Jednak w przypadku znaczącej niespodzianki w górę, mogą nasilić się oczekiwania na zwiększenie skali zacieśniania monetarnego po zwyżce stóp o 50 pkt baz. w maju.

 Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Rząd przedstawił wczoraj projekt ustawy mający na celu wsparcie gospodarstw domowych z kredytem hipotecznym w złotych. Zapisane rozwiązania nie różnią się od propozycji przedstawionych jeszcze przed majówką. Przypomnijmy, że dotyczyły one wdrożona „wakacji kredytowych" trwających do 8 miesięcy (4 raty w tym roku i 4 w przyszłym), a także poszerzenie pomocy finansowej dla gospodarstw domowych w najtrudniejszej sytuacji z Funduszy Wsparcia Kredytobiorców, który ma zostać zasilony przez banki aż do poziomu 2 mld zł. Według Oceny skutków regulacji, łączny koszt rozwiązań dla sektora bankowego w samym 2022 r. wynieść może 8,9 mld zł. Przypomnijmy też nasze wcześniej przedstawione wnioski, że to kolejny obok tarczy antyinflacyjnej pakiet działań, który przejściowo łagodzi skutki gospodarczych problemów, a nie ich przyczyny. Powszechne wsparcie kredytobiorców to ograniczenie efektywności mechanizmu transmisji polityki pieniężnej i skuteczności podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, o czym mówił prezes NBP A.Glapiński podczas ostatniej konferencji. Wsparcie dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych ma efekt prokonsumpcyjny, czyli proinflacyjny. Jego skala nie będzie jednak silna, niemniej w warunkach wysokiej inflacji i silnego popytu konsumpcyjnego w naszej ocenie polityka rządu powinna wspierać antyinflacyjną politykę banku centralnego. Efektem tego typu rozwiązań może być zwiększenie skali podwyżek stóp procentowych koniecznych do stłumienia inflacji.

Reklama

GE: Indeks Instytutu ZEW obrazujący oczekiwania inwestorów i analityków dotyczące koniunktury w Niemczech w horyzoncie sześciu miesięcy wzrósł w maju do -34,3 pkt z -41 pkt przewyższając konsensus prognoz. Dane te wskazują na nieco mniejszy pesymizm wśród ankietowanych ekspertów, aczkolwiek w naszej ocenie stanowi to tylko niewielkie odreagowanie po pogorszeniu nastrojów wynikających z wojny na Ukrainie. Co więcej, inny indeks opracowywany przez Instytut Zew obrazujący bieżący stan gospodarki niemieckiej spadł w maju do -36,5 pkt z -30,8 pkt miesiąc wcześniej, z powodu, jak wskazują autorzy badania, pogorszenia sytuacji zaopatrzeniowej w związku z pandemią COVID-19 w Chinach. W wyniku wojny na Ukrainie i zaburzeń dostaw z Państwa Środka znacząco pogarszają się perspektywy gospodarki Niemiec, zwłaszcza sektora przemysłowego.

 Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN zachowuje spokój poruszając się wokół poziomu 4,68. W naszej ocenie scenariuszem bazowym na najbliższe dni dla polskiej waluty jest próba zejścia poniżej poziomu 4,6630, a tym samym powrotu do kwietniowego kanału bocznego. Argumentem mogłyby się okazać dzisiejsze dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych w sytuacji, gdyby potwierdziły one minięcie szczytu CPI w tamtejszej gospodarce. Kanałem niewielkiego schłodzenia oczekiwań co do skali podwyżek stóp procentowych przez Fed symbolicznie zyskać na wartości mógłby złoty oraz pozostałe waluty regionu. Byłby to także czynnik, który utrudniłby krajowej 10-latce – kanałem zmian rynków bazowych – utrzymanie się rentowności powyżej bariery 7% (choć jedynie przejściowo).

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Komentarz dzienny – Rynki w oczekiwaniu na dane inflacyjne z USA. Kursy walut [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej