Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami". Dziś decyzja EBC. Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD]

Millennium analizy i komentarze | 09:34 10 marzec 2022
Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami". Dziś decyzja EBC. Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

EZ: Dziś o godz. 13:45 poznamy decyzję co do polityki pieniężnej w strefie euro. Nie spodziewamy się zmian w działaniach Europejskiego Banku Centralnego – stopy procentowe pozostaną na dotychczasowych poziomach, podtrzymana zapewne będzie także decyzja o wygaszeniu z końcem tego miesiąca programu skupu aktywów w ramach Awaryjnego programu luzowania ilościowego. Poznamy także nowe prognozy makroekonomiczne, lecz nie zakładamy zmiany retoryki EBC, gdyż wojna na Ukrainie zwiększa obawy o dużą skalę spowolnia wzrostu gospodarczego.

US: O godz. 14:30 opublikowane zostanie wyliczenie za luty inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz wskaźnik CPI ma wzrosnąć do 7,9% r/r z 7,5% r/r w styczniu, a indeks bazowy do 6,4% r/r z 6,0% r/r. Niezależnie od odczytu Rezerwa Federalna rozpocznie w przyszłym tygodniu cykl podwyżek stóp proc.

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Na wczorajszej konferencji po marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego A.Glapiński powiedział, że wszyscy członkowie są „jastrzębiami" i są zdeterminowani do szybkiego sprowadzenia inflacji do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, pomimo perspektyw słabnięcia wzrostu gospodarczego. W gremium tym jednak głosy co do tempa podwyżek stóp procentowych są zróżnicowane, a sam sprecyzował, że jest zwolennikiem „szybkiego i zdecydowanego" działania. Podwyżkę stóp o 0,75 pkt proc. zamiast o 0,50 pkt proc. (taki był konsensusu prognoz) uzasadnił wybuchem wojny skutkującej radykalnym, nieuzasadnionym fundamentami gospodarczymi osłabieniem złotego i wzrostem cen surowców, szczególnie energetycznych i rolnych. Zaznaczył, że z tych powodów cykl zacieśniania monetarnego będzie kontynuowany na kolejnych posiedzeniach, które mogą w razie potrzeb odbywać się częściej niż raz w miesiącu. Ocenił jednocześnie, że dokonane przez NBP interwencje walutowe zadziałały „za mało".

Reklama

Prezes NBP nie doprecyzował ze względu na wysoką niepewność docelowego poziomu stóp procentowych w tym cyklu. Na ten moment zasygnalizował, że poziom ten mógłby być zbliżony do ok. 4,50-5,00%, a więc wyższy niż wydawało się przed rosyjską agresją na Ukrainę. Konferencja prezesa NBP potwierdza jastrzębią wymowę wtorkowego komunikatu po decyzji RPP i utwierdza nas w przekonaniu, że docelowy poziom stopy referencyjnej będzie wyższy niż nasza dotychczasowa prognoza na poziomie 4% i może zbliżyć się do 5%. W naszej ocenie retoryka prezesa jest pewną formą interwencji werbalnej, mającej na celu ustabilizowanie/umocnienie złotego, niemniej nie zmienia to faktu, iż zakres zacieśnienia monetarnego będzie większy niż nasze dotychczasowe oczekiwania. Tym bardziej, że polityka fiskalna pozostanie ekspansywna, więc sprowadzenie inflacji do celu NBP wymagać może silniejszego dostosowania po stronie stóp procentowych. W naszej ocenie jednak wyceniany obecnie przez rynki finansowe scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do 5,5% jest zbyt agresywny. Stabilizacja złotego oraz cen surowców będą czynnikami ograniczającymi tempo podwyżek stóp procentowych.

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Rynki na dziś

Na rynkach finansowych na sile przybiera fala risk-on, a więc angażowania się inwestorów w bardziej ryzykowne aktywa. Pomocne są coraz silniej akcentowane informacje o gotowości Ukrainy i Rosji do rozwiązania konfliktu kanałami dyplomatycznymi. Nerwowość rynku ropy naftowej studzą natomiast doniesienia o zwiększeniu wydobycia surowca przez Zjednoczone Emiraty Arabskie przy wcześniejszych podobnych oczekiwaniach co do Iranu i Wenezueli. Złoty poza wpływem otoczenia zewnętrznego dodatkowo korzysta na wczorajszym wyjątkowo jastrzębim wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego, w którym wskazywał na dużą determinację do walki z inflacją poprzez podwyżki stop procentowych, ale i kanał kursowy (umocnienie złotego ograniczające inflację). W rezultacie kurs EUR/PLN rozpoczyna dzisiejsze notowania wokół poziomu 4,77 oczekując na decyzję Europejskiego Banku Centralnego, odczyt amerykańskiej inflacji, a przede wszystkim wynik ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych w Turcji.

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Komentarz dzienny – Prezes NBP A.Glapiński o RPP: „wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej