• Odbierz prezent
Komentarz dzienny – Polska gospodarka krok od technicznej recesji [ceny walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]
fot. Materiał własny

Informacje na dziś

EZ: Dziś o godz. 11:00 Eurostat przedstawi końcowe dane o inflacji HICP w strefie euro w lipcu. Według wstępnych danych wskaźnik ten wyniósł 8,9% r/r, co oznacza wzrost z 8,6% r/r w czerwcu. Wysoka inflacja i jej prognozy będą wspierać oczekiwania kolejnych podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego pomimo rosnących ryzyk dla recesji w Eurolandzie w II poł. tego roku.

Komentarz dzienny – Polska gospodarka krok od technicznej recesji [ceny walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Według tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego produkt krajowy brutto wzrósł w 2Q 2022 o 5,3% r/r po wzroście o 8,5% r/r kwartał wcześniej. Odczyt ten okazał się niższy zarówno od konsensusu prognoz jak i naszych oczekiwań. Dynamika kw/kw po korekcji sezonowej pokazuje jednak inny obraz gospodarki. W tym ujęciu polski PKB skurczył się w 2Q aż o 2,3% kw/kw po wzroście o 2,5% kw/kw w 1Q br., co jest jednym z najgorszych wyników w historii danych. Nie znamy jeszcze struktury danych, a więc nie można dokładnie wskazać kategorii odpowiedzialnych za niespodziankę. Na ten moment przypuszczamy, że spadek PKB napędzany był przez niekorzystną zmianę zapasów, które z kolej mocno podnosiły dynamikę kw/kw w 1Q br. Wynika to ze słabnącego popytu w gospodarce, a firmy w takich warunkach prowadzą działalność z zakumulowanych zapasów. Inną przyczyną spadku może być także silniejszy spadek eksportu m.in. do Rosji i Białorusi. Nie wykluczamy także mocniejszego przełożenia się inflacji na konsumpcję gospodarstw domowych i silniejszego wyhamowania inwestycji w warunkach niepewności związanej z wojną i przewidywaną sytuacją gospodarczą. Niemniej dane te pokazują, że koniunktura silnie pogarsza się, co w dużym stopniu było spodziewane. Biorąc pod uwagę oczekiwania kolejnego spadku PKB w 3Q realizuje się w krajowej gospodarce scenariusz technicznej recesji definiowanej jako co najmniej dwa kwartały z rzędu ujemnej dynamiki kw/kw. Spadającej aktywności gospodarczej towarzyszyć będzie nadal wysoka inflacja, a więc pomimo negatywnej niespodzianki w danych o PKB na razie nie wykluczamy kolejnej podwyżki stóp procentowych NBP we wrześniu. Będziemy weryfikować te oczekiwania wraz z napływem nowych informacji: w tym o strukturze PKB w 2Q br., z rynku pracy i gospodarki realnej w lipcu oraz inflacji w sierpniu, które zostaną opublikowane jeszcze przed wrześniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej.

 

Komentarz dzienny – Polska gospodarka krok od technicznej recesji [ceny walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Przed nami prawdopodobnie dość spokojna sesja. Uwagę inwestorów przykuwać będą dane o inflacji w strefie euro, lecz ich finalny charakter (a przez to potencjalny brak zaskoczeń w stosunku do odczytu flash) nie powinien wzbudzać większych rynkowych emocji. Stabilizacja eurodolara powinna wspierać także uspokojenie wyceny złotego. Uważamy, że kurs EUR/PLN balansować będzie wokół poziomu 4,70 oczekując na nowe impulsy (m.in. jutrzejszy zestaw krajowych danych makroekonomicznych).

Komentarz dzienny – Polska gospodarka krok od technicznej recesji [ceny walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk