• Odbierz prezent
Komentarz dzienny – kurs euro (EURPLN) walczy o wybicie poziomu 4,60 złotego, zniżki na notowaniach franka (EURCHF) oraz solidna zwyżka eurodolara (EURUSD)
fot. freepik.com

§  GE: Dziś o godz. 14:00 poznamy wstępne wyliczenie inflacji CPI w Niemczech w lipcu . Według konsensusu prognoz wzrosła ona do 3,3% r/r z 2,3% r/r miesiąc wcześniej, tj. do najwyższego poziomu od 2008 r.

§  US: O godz. 14:30 opublikowane zostanie pierwsze wyliczenie PKB w USA w 2Q br. Według nowcastingu publikowanego przez Atlanta Fed wzrósł on o 7,4% kw/kw (SAAR, tj.po odsezonowaniu i annualizacji). Oznacza to przyspieszenie ożywienia względem 1Q, gdy wzrost PKB wyniósł 6,4%. Dane za 2Q będą prawdopodobnie szczytem dynamiki PKB w tym roku, co jednak nie jest jednak złą informacją, gdyż realizacja powyższych oczekiwań oznaczałaby, że gospodarka amerykańska praktycznie odrobiła straty spowodowane wybuchem pandemii. 

Wydarzenia i komentarze

§  US: Zgodnie z oczekiwaniami podczas lipcowego posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku) w Stanach Zjednoczonych pozostawiono główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 0,00-0,25% oraz skalę programu zakupu aktywów wynoszącą 120 mld USD miesięcznie. Co zaskakujące jednak, amerykańscy bankierzy centralni wprowadzili istotną modyfikację w komunikacie. Obecne piszą, że „ W grudniu zeszłego roku Komitet wskazał, że będzie nadal zwiększał swoje zasoby papierów wartościowych (...) dopóki nie zostanie dokonany znaczny postęp w kierunku maksymalnego zatrudnienia i cele stabilności cen. Od tego czasu gospodarka poczyniła postępy w realizacji tych celów, a Komitet będzie nadal oceniał postępy na kolejnych posiedzeniach".

 

Komentarz dzienny – Głębsza dyskusja w Fed o perspektywach skupu aktywów - 2

Oznacza to, że członkowie FOMC coraz śmielej myślą o możliwości rozpoczęcia zmniejszania sumy bilansowej Fed (tapering)

Potwierdzają to także słowa J.Powella podczas konferencji. Powiedział on, że „Komitet ocenił stopień realizacji forward guidance dotyczącego zakupu aktywów, przyjętego w grudniu ubiegłego roku. Przeanalizowaliśmy również niektóre rozważania dotyczące tego, w jaki sposób nasze zakupy aktywów mogą zostać skorygowane, w tym ich tempo i skład, gdy warunki ekonomiczne uzasadnią zmianę". Po raz kolejny powiedział, że działania ws. taperingu będą ogłoszone z wyprzedzeniem. Informacje te wskazują, że bankierzy centralni w USA przygotowują grunt przez rozpoczęciem normalizacji polityki pieniężnej w USA, która po wybuchu pandemii została radykalnie złagodzona.

Wydaje się, że więcej szczegółów dotyczących terminów i skali taperingu będzie można poznać podczas corocznej konferencji Fed w Jackson Hole,

która w przeszłości stanowiła okazję do komunikacji ważniejszych zmian w strategii polityki pieniężnej w USA. Po zmianie w komunikacie rosną szanse, że podczas następnego posiedzenia we wrześniu zostanie przedstawiona strategia zmniejszenia sumy bilansowej Fed. Wrześniowe spotkanie będzie jeszcze tym bardziej ważne, że przedstawiona zostanie nowa projekcja makroekonomiczna oraz uaktualnione prognozy członków FOMC dotyczące stóp procentowych. Oczekiwania te, ze względu na skalę nasilenia inflacji, mogą kolejny raz przesunąć się w kierunku wcześniejszego momentu początku wzrostu kosztu pieniądza.

Komentarz dzienny – Głębsza dyskusja w Fed o perspektywach skupu aktywów - 4 

Rynki na dziś

Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej przyniosło – dość niespodziewanie - kolejny krok w kierunku procesu zmniejszania sumy bilansowej banku. Jak wskazywaliśmy we wczorajszym wpisie modyfikacja narracji prezesa J.Powella skutkowała podwyższoną zmiennością m.in. eurodolara. Początkowo amerykańska waluta zyskała na wartości, by finalnie oddać całość spadku i sięgnąć 3-tygodniowego maksimum na poziomie 1,1860. Zwyżka kursu EUR/USD stanowi istotny argument – zgodnie z obowiązującą obecnie korelacją – za utrzymywaniem pary EUR/PLN poniżej bariery 4,60 (nawet w obliczu ciążących na złotym ryzyk lokalnych). Dziś pozytywne nastroje wspierać będzie wstępny odczyt PKB za drugi kwartał w USA a także progres w politycznych negocjacjach w amerykańskim Senacie w sprawie infrastrukturalnego pakietu dla tamtejszej gospodarki. W ślad za wzrostem apetytu na ryzyko liczymy zatem na niewielkie umocnienie złotego. Tym bardziej, iż jutrzejszy odczyt krajowej inflacji CPI powinien wspierać nasilenie oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w Polsce.

Komentarz dzienny – Głębsza dyskusja w Fed o perspektywach skupu aktywów - 3

Rynek krajowy

Kolejny dzień i kolejna (nieudana) próba wybicia kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,60. Wyróżnikiem wczorajszych notowań w stosunku do sesji z ostatnich dni była natomiast niewielka zmienność złotego. Amplituda wahań pary EUR/PLN w środę wyniosła nieco ponad jeden grosz. Wiążemy to z globalnym oczekiwaniem na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej przy jednoczesnym braku nowych czynników lokalnych. Spokój towarzyszył zatem także wycenie globalnego rynku walutowego. W rezultacie większej zmianie nie uległy także pozostałe pary złotowe tj. CHF/PLN, czy USD/PLN. Na krajowym rynku długu wydarzeniem dnia była sprzedaż obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestorzy nabyli papiery serii FPC0631 i FPC0328 za 1,08 mld PLN przy deklarowanym popycie niemal 2,21 mld PLN. Uzupełnieniem sprzedaży był przetarg dodatkowy, na który BGK pozyskał dodatkowe „symboliczne” 75 mln PLN. Na rynku wtórnym doszło natomiast do dynamicznego wystromienia krzywej, które zawdzięczamy przede wszystkim aspektom technicznym. Długi koniec krzywej wzrósł bowiem w rentowności aż o 17 bps do 1,70%, co wynikało jednak przede wszystkim ze zmiany benchmarku (na papier DS0432), ale i typowego podbicia zmienności na koniec miesiąca, gdy banki optymalizują podatek bankowy.

Komentarz dzienny – Głębsza dyskusja w Fed o perspektywach skupu aktywów - 1

Rynki zagraniczne

Eurodolar spędził dzień w oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (niewielka zmienność), choć wskazania analizy technicznej (1,5-miesięczny kanał spadkowy) zadecydowały o finalnej drobnej zniżce notowań. Jej zakres – jak wspomnieliśmy – nie był jednak znaczący a kurs EUR/USD obniżył się minimalnie poniżej poziomu 1,18. Kurs EUR/CHF również zniżkował w środę, choć w jego przypadku doszło do naruszenia bariery 1,08 i osiągnięcia minimum z połowy lutego, gdy z opóźnieniem wycena franka szwajcarskiego dyskontowała reflacyjne trendy globalne. Na bazowych rynkach długu środa upłynęła pod znakiem stabilizacji. Dla Bunda oznaczało to poruszanie się wokół poziomu -0,45%, a więc niemal półrocznego minimum. Amerykański dług o 10-letnim terminie zapadalności koncentrował się zaś na poziomie 1,26%.


Bank Millennium

Bank Millennium SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie utworzony w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych SA. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk