• Odbierz prezent
Komentarz dzienny – kurs euro do dolara (EURUSD) poskoczył, ograniczona zmienność na rynku walutowym - oczekiwanie na impuls
fot. freepik.com

§  EZ: Dziś o godz. 13:30 zostanie opublikowany protokół z lipcowego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, na którym potwierdzono zmianę definicji celu inflacyjnego Banku, a także przyspieszono realizację pandemicznego programu skupu aktywów PEPP(jego łączna planowana kwota została jednak utrzymana na poziomie 1850 mld EUR). Zmiany te interpretujemy jako dalsze złagodzenie retoryki Rady Prezesów. Protokół z posiedzenia może doprecyzować powody przyspieszenia zakupów aktywów oraz ewentualne terminy zakończenia realizacji PEPP.

§  PL: Z kolei o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przedstawi opis dyskusji na lipcowym posiedzeniu krajowej Rady Polityki Pieniężnej, gdy zaprezentowano uaktualnioną projekcję makroekonomiczną. Opis dyskusji może rzucić więcej światła na rozkład opinii w Radzie w zakresie perspektyw inflacji i polityki monetarnej. W naszej ocenie rośnie dyskomfort w Radzie w związku z wysoką inflacją i brakiem perspektyw na jej zniżkę w drugiej połowie tego roku. Takie oczekiwania wyrażane były przez część członków Rady, która opowiadała się w ostatnich miesiącach za utrzymaniem ultra-łagodnej polityki pieniężnej przez dłuższy czas. W naszej ocenie już wyniki lipcowej projekcji dawały podstawę do rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej, a dane inflacyjne tę presję na RPP jeszcze bardziej zwiększają.

Komentarz dzienny – Czy protokoły z posiedzeń EBC i RPP wpłyną na perspektywy polityki pieniężnej? - 4

Wydarzenia i komentarze

§  GE: Indeks Instytutu Ifo, najszerzej obrazujący koniunkturę w gospodarce niemieckiej, spadł w sierpniu do 99,4 pkt z 100,7 pkt miesiąc wcześniej, a więc nieco silniej niż wskazywał konsensus rynkowy. Spadek ten jest efektem pogorszenia oczekiwań na najbliższe miesiące, przy czym ankietowane przedsiębiorstwa wskazywały poprawę oceny bieżącej koniunktury. Informacje te wskazują, że niemiecka gospodarka kontynuuje ożywienie w 3Q br., choć nasilająca się pandemia Covid-19 w Europie zwiększa niepewność co do przyszłości.

§  US: Zamówienia na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych obniżyły się w lipcu o 0,1% m/m wobec wzrostu o 0,8% m/m przed miesiącem. Odczyt okazał się lepszy od oczekiwań. Za spadek wskaźnika odpowiada m.in. bardzo zmienny komponent zamówień na samoloty cywilne i części do nich. Po jego wyłączeniu zamówienia wzrosły o +2,7% m/m, co potwierdza nadal mocny popyt w gospodarce amerykańskiej i trwałość ożywienia.

Komentarz dzienny – Czy protokoły z posiedzeń EBC i RPP wpłyną na perspektywy polityki pieniężnej? - 3

Rynki na dziś

W oczekiwaniu na piątkowe wydarzenia (sympozjum w Jackson Hole oraz inflacja PCE) dzisiejsza sesja prawdopodobnie nie przyniesie przełomu w notowaniach złotego i obligacji. Kurs EUR/PLN oddala się od technicznego oporu na poziomie 4,60, choć brakuje impulsów do jego wyraźniejszych zmian. Publikowane dziś dane makroekonomiczne oraz protokoły z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i krajowej Rady Polityki Pieniężnej takowego impulsu najpewniej nie wygenerują. Wzrost zmienności notowań mógłby być większy jutro, gdy odbędzie się coroczna konferencja amerykańskich bankierów centralnych, która w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zostanie zorganizowana online. Co prawda rynek wycenił już zbliżającą się perspektywę rozpoczęcia redukcji skupu obligacji przez Fed, stąd wyraźniejszej reakcji oczekiwalibyśmy tylko w przypadku podania bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie. Biorąc pod uwagę, iż konferencja rozpocznie się późnym popołudniem polskiego czasu reakcja może być jednak ograniczona, lub przesunięta na poniedziałek. Dziś oczekujemy stabilizacji kursu EUR/PLN wokół 4,57. Krajowy rynek obligacji podążać będzie za rynkami globalnymi, gdzie rentowności mogą zwyżkować przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE w USA.

Komentarz dzienny – Czy protokoły z posiedzeń EBC i RPP wpłyną na perspektywy polityki pieniężnej? - 2

Rynek krajowy

Złoty pozostaje w wąskim przedziale wahań i w trakcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN poruszał się pomiędzy 4,5650 a 4,5750. Sentyment wobec złotego poprawił się w ostatnich dniach i kurs EUR/PLN oddala się stopniowo od 4,60, tj. górnego pasma kanału, w którym pozostaje zasadniczo od połowy lipca. Wczoraj brakowało też impulsu do wyraźnych zmian, ponieważ kalendarium publikacji danych makroekonomicznych było ubogie, a inwestorzy oczekują na piątkowe sympozjum w Jackson Hole. W rezultacie kurs EUR/PLN utrzymywał się wczoraj na poziomie zbliżonym do wtorkowego zamknięcia. Polska waluta zyskała ok. 1 grosz wobec franka szwajcarskiego w ślad za osłabieniem szwajcarskiej waluty wobec euro. Złotego wspiera także nieznaczny wzrost eurodolara na rynkach bazowych, a także ogólna poprawa sentymentu znajdująca odzwierciedlenie w nowych maksimach indeksów giełdowych. Wczoraj nowe historyczne szczyty osiągnęły indeksy warszawskiej giełdy. Przestrzeń do umocnienia złotego ogranicza jednak łagodna na tle regionu retoryka krajowej Rady Polityki Pieniężnej, podczas gdy banki centralne Czech i Węgier podnoszą stopy procentowe. Na rynku obligacji rentowności wzrosły, szczególnie na długim końcu krzywej, w ślad za zwyżkami dochodowości na rynkach bazowych. W ciągu dnia rentowność polskiej 10-latki zwyżkowała o 3 pkt baz. do 1,79%. Krótki koniec krzywej był stabilny, wspierany wysoką nadpłynnością polskiego sektora bankowego.

Komentarz dzienny – Czy protokoły z posiedzeń EBC i RPP wpłyną na perspektywy polityki pieniężnej? - 1

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar oczekuje na nowe impulsy, które mogą nadejść ze zbliżającego się sympozjum w Jackson Hole. Kurs EUR/USD utrzymuje się nieco powyżej poziomu 1,17, z niewielkim zakresem zmienności, choć ostatnie dni przynoszą stopniowe umocnienie euro względem dolara. Wczoraj kurs EUR/USD podskoczył o kolejne 0,2 centa do 1,1760. Ubogie kalendarium danych i oczekiwanie na kluczowe wydarzenia tego tygodniu ograniczają zmienność na rynku walutowym. Większe wahania widoczne były natomiast na bazowych rynkach długu, gdzie rentowności zwyżkowały. Bliższa perspektywa rozpoczęcia wygaszania programu skupu aktywów, a także ustabilizowanie nastrojów na rynkach bazowych zmniejszają zainteresowanie obligacjami skarbowymi. Wczoraj rentowność amerykańskiej 10-latki wzrosła o 6 pkt baz. do 1,35% i w podobnej skali wzrosła rentowność jej niemieckiego odpowiednika do -0,42%.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk