• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce

GUS podał dziś dane o bezrobociu w Polsce, które drugi miesiąc z rzędu wskazały na jego wzrost. Był on jednak spodziewany, przez co dane nie miały wpływu na notowania złotego.

 

W styczniu bezrobocie w Polsce wzrosło z 6,6% do 6,9%, osiągając najwyższy poziom od sierpnia ubiegłego roku. Taki stan rzeczy był jednak zgodny z tym czego spodziewali się ekonomiści i potwierdził wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie w polsce

 

Stopa bezrobocia jest mimo wszystko o 1,7 p.p. niższa niż w styczniu ubiegłego roku. Wzrost bezrobocia w styczniu zasadniczo nie jest zaskoczeniem, gdyż wynika on w głównej mierze z cykliczności polskiego rynku pracy. W ostatnich latach widzimy wyraźny trend spadku bezrobocia i styczeń jest miesiącem w najwyższym jego poziomem w ciągu roku. Możemy się więc spodziewać, że w kolejnych miesiącach bezrobocie będzie spadać. Rząd założył w ustawie budżetowej, że stopa bezrobocia na koniec 2018 roku wyniesie 6,4% - należy przy tym zaznaczyć, że w ostatnich dwóch latach bezrobocie spadało poniżej poziomu zakładanego w budżecie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk