• Odbierz prezent
Kolejny krwawy tydzień dla rynku kryptowalut! Ethereum traci grunt pod nogam - ETH jednym z liderów spadków cyfrowych walut; Bitcoin (BTC) najniżej od lipca
fot. freepik.com
  • Kolejny krwawy tydzień dla rynku kryptowalut
  • Kluczowe czynniki makroekonomiczne
  • Ethereum traci grunt pod nogami

 

Kolejny krwawy tydzień dla rynku kryptowalut

Rynek krypto aktywów ma za sobą kolejny spadkowy tydzień. Główne kryptowaluty ucierpiały przede wszystkim w weekend, kiedy to wiele z nich odnotowało nawet dwucyfrowe straty procentowe. Zmienność na rynku wzrasta, a Crypto Fear & Greed Index w dalszym ciągu wskazuje na ekstremalny poziom strachu inwestorów. Całkowita kapitalizacja rynku spadła do 1,7 bln dolarów, co stanowi znaczny spadek z rekordowego poziomu 3 bln dolarów w listopadzie zeszłego roku. Bitcoin tymczasem znalazł się w zeszłym tygodniu poniżej poziomu 35 tys. dolarów, najniżej od lipca. Rok 2022 można póki co uznać za bardzo trudny rynku kryptowalut, o czym świadczy ponad 25 proc. spadek jego wartości od początku roku.

Bitcoin staje się coraz bardziej skorelowany z rynkiem akcyjnym, obierając podobne kierunki do głównych indeksów giełdowych. W ciągu ostatnich siedmiu dni BTC stracił około 10 proc. swojej wartości, zachowując się dużo lepiej od Ethereum i innych głównych altcoinów.

W poniedziałek największa kryptowaluta obroniła ważne wsparcie w okolicach 33 tysięcy dolarów, ratując się przed kontynuacją drastycznej wyprzedaży. Jest to już jednak trzeci negatywny miesiąc dla Bitcoina, który znajduje się ponad 45 proc. poniżej swojego historycznego szczytu.

 

Kluczowe czynniki makroekonomiczne

Na początku roku 2022 zarówno rynek kryptowalut, jak i światowe indeksy giełdowe sukcesywnie pogłębiają spadki. Na pogorszenie nastrojów inwestorów przekłada się wiele czynników. Oprócz negatywnych skutków gospodarczych poniesionych przez pandemię, na rynki niekorzystnie wpływa inflacja i zapowiedzi zacieśnienia polityki monetarnej przez FED. W ostatnim tygodniu strach budziła jednak przede wszystkim groźba wojny i inwazji Rosji na Ukrainę. Z perspektywy kryptowalut, negatywną wiadomością był proponowany przez rosyjski bank centralny zakaz używania i wydobywania kryptowalut w Rosji. Pomysłowi temu sprzeciwił się jednak Władimir Putin, uspokajając tym samym rynek.

 

Ethereum traci grunt pod nogami

Główne altcoiny poniosły znaczne straty od początku 2022 roku i pogłębiały je w ciągu ostatnich dni. Ethereum spadło na moment nawet poniżej 2 400 dolarów, po czym odbiło się od wsparcia na poziomie 2 200 dolarów. ETH od początku roku straciło już około 35 proc. swojej wartości, będąc jednym z liderów spadków wśród głównych kryptowalut. Część rynku przyjmuje jednak te wiadomości z radością, widząc w ostatnich spadkach dobrą okazję inwestycyjną i szansę na akumulację.

 

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda 

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk