• Odbierz prezent
Kolejny kraj zapowiada wprowadzenie waluty cyfrowej banku centralnego

Według informacji portalu Cointelegraph, Pakistan planuje wprowadzenie waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).  Jakie są dalsze plany? Jaki stosunek do kryptowalut mają władze kraju?

 

Portal Cointelegraph poinformował, że zastępca prezesa banku centralnego Pakistanu – Jameel Ahmad zadeklarował, że instytucja ta zamierza wyemitować swoją walutę cyfrową do 2025 r.

Pierwszym źródłem tych informacji był pakistański kanał informacyjny na YouTube - Public News 1 kwietnia. Również lokalny angielskojęzyczny portal Dawn poinformował w ostatnim czasie, że 1 kwietnia pakistański minister finansów – Asad Umar wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie w czasie mającej miejsce w tym dniu uroczystości z okazji uruchomienia Instytucji Pieniądza Elektronicznego. Według informacji portalu Dawn, minister poprosił federalną agencję dochodzeniową i bank centralny o zapewnienie, że nowy system będzie spełniał wymogi w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zwrócił on uwagę, że jakikolwiek poważny incydent związany z jego naruszeniem mógłby nieodwracalnie podważyć zaufanie do systemu bankowego.  W ramach odpowiedzi na tę wątpliwość, zastępca prezesa banku centralnego – Jameel Ahmad zadeklarował, że instytucja ta już pracuje nad koncepcją wyemitowania waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) do 2025 r. Dodał on, że celem tego przedsięwzięcia jest promowanie integracji finansowej, zwiększenie wydajności oraz walka z korupcją. Całkowite wdrożenie CBDC zostanie zakończone do 2025 r.

 

Kryptowaluty w Pakistanie

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował również, że Pakistan wprowadza nowe regulacje dotyczące kryptowalut, aby poprawić skuteczność walki z przestępstwami finansowymi, takimi jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu. W związku z tym 1 kwietnia poinformowano, że kraj ten wprowadził system licencji dla instytucji pieniądza elektronicznego. Warto wspomnieć, że według informacji lokalnych źródeł, handel kryptowalutami jest nielegalny w Pakistanie od kwietnia zeszłego roku. Stwierdzono, że „nowe regulacje pomogą walczyć z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, a także pomogą w uregulowaniu kwestii walut cyfrowych w kraju”.

Według źródeł prasowych, posunięcie to miało związek z wymaganiami międzynarodowej organizacji rządowej - Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force – FATF), zgłaszającej wciąż obawy związane z rolą kryptowalut w finansowaniu terroryzmu. W lutym organizacja ta stwierdziła, że Pakistan poczynił niewystarczające postępy w zwalczaniu tego zjawiska.

Czytaj także: Bitcoin nie taki straszny. Terroryści wciąż wolą gotówkę od kryptowalut

Opinia o tym, że kryptowaluty są narzędziem wykorzystywanym przez terrorystów i kryminalistów, którzy dzięki nim omijają bariery, jakie nakłada na nie tradycyjny system bankowy, jest powszechna. Co więcej, nawet osoby, które o kryptowalutach mają wyjątkowo nikłe pojęcie, nie mówiąc już o tym, że po.. Czytaj
Bitcoin nie taki straszny. Terroryści wciąż wolą gotówkę od kryptowalut

Warto wspomnieć, że coraz więcej krajów rozważa wprowadzenie waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). W lutym bank centralny Ukrainy zakończył program pilotażowy dotyczący własnej waluty cyfrowej, e-hrywny.

Czytaj także: Ukraina coraz bliżej wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej

22 lutego agencja prasowa Interfax Ukraine poinformowała, że bank centralny Ukrainy zakończył program pilotażowy, dotyczący narodowej waluty cyfrowej tego kraju – e-hrywny. Czy Ukraina będzie miała własną kryptowalutę?   Narodowy Bank Ukrainy rozważał koncepcję e-hrywny od ponad roku. W grudniu 2.. Czytaj
Ukraina coraz bliżej wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk