• Odbierz prezent
tether usdt dodruk

Stable Coin Tether (USDT), który ma odzwierciedlać cenę dolara amerykańskiego, wyemitował w poniedziałek 25 czerwca kolejną transzę 250 mln tokenów, która jest jedną z większych w tym roku.

 

 

Operację można prześledzić na portalu Omni Explorer (USDT oparty jest na Omni Layer):

tether usdt

Emisja tokenów USDT, Omni Explorer

 

Kolejna w tym roku emisja USDT skorelowała się ze wzrostem ceny bitcoina o ponad 300 dolarów (ok. 6200 USD)

 

20 marca 2018 r. Tether wyemitował transzę 300 mln tokenów, która rzekomo wywołała niewielki wzrost kursu bitcoina (BTC). Kolejne emisje wzbudzają krytykę przeciwników Tethera, którzy uważają, że token nie ma pokrycia w dolarze, dlatego też firma odmawia wykonania zewnętrznego audytu finansowego.

Wg zamówionego przez Tethera raportu wykonanego przez kancelarię prawną Freeh Sporkin & Sullivan, na kontach bankowych firmy znajdowała się pełna kwota, dająca pełne pokrycie rynkowej kapitalizacji USDT, wynoszącej na dzień 1 czerwca 2.5 mld dolarów. Wciąż jednak nie opublikowana wyników audytu, twierdząc że w obecnym stanie żadna firma nie chce podjąć się jego wykonania.

Czytaj także: Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

Firma Tether Ltd., która jest wyłącznym emitentem tokenów USDT, opublikowała w środę 21 czerwca pierwszy od wielu miesięcy raport wykonany przez zewnętrzny podmiot, który potwierdza, że firma na swoich kontach bankowych posiada ilość środków w dolarze amerykańskim odpowiadającą rzeczywistej kapitali.. Czytaj
Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

 

W połowie czerwca opublikowano również raport, w którym naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie twierdzą, że Tether był wykorzystywany do manipulacji ceną kryptowalut i doprowadził do potężnych wzrostów na rynku pod koniec 2017 roku.

Czytaj także: Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

Zmasowana kampania manipulacji ceną mogła być przyczyną przynajmniej połowy wartości potężnych wzrostów bitcoina (BTC) i innych kryptowalut w zeszłym roku, jak twierdzą dwaj pracownicy Wydziału Finansów amerykańskiego Uniwersytetu w Texasie w opublikowanym dziś raporcie zatytułowanym „Is Bitcoin Rea.. Czytaj
Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

 

Charlie Lee, założyciel Litecoina (LTC), stwierdził na Twitterze, że to wzrosty bitcoina wywołały wczorajszy „dodruk” Tethera, nie zaś odwrotnie. Użytkownicy wpłacają duże sumy w dolarach amerykańskich na giełdy kryptowalut, chcąc zamienić je na tokeny USDT, stąd też potrzeba zapewnienia większej podaży.

Wczorajszy „dodruk” jest dwunastą transzą nowych tokenów USDT wyemitowanych na rynek w 2018 r. Tether posiada obecnie ponad 2.7 mld kapitalizacji, co daje mu 11 miejsce w rankingu najwyżej kapitalizowanych walut cyfrowych (wg portalu CoinMarketCap).

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk