• Sklep
  • Odbierz prezent
stopy procentowe w polsce

Choć Rada Polityki Pieniężnej po ostatnim posiedzeniu ostudziła oczekiwania rynków co do podwyżek stóp procentowych w Polsce, to wydaje się, że preferencje jej członków stopniowo przesuwają się w stronę wcześniejszego terminu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp niż wskazuje prezes NBP. Dziś w stosunkowo jastrzębi sposób wypowiadał się jeden z decydentów.

 

"Jestem zaniepokojony presją płacową, więcej będziemy wiedzieć w listopadzie. Jak będzie się dalej utrzymywać presja płacowa, to pamiętając o okresie odziaływania RPP, być może decyzję o podwyżce stóp trzeba będzie podjąć wcześniej niż jest to teraz komunikowane" – powiedział dziś Jerzy Osiatyński, członek RPP.

Osiatyński wskazuje, że rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej może rozpocząć się wcześniej niż jest to obecnie komunikowane (przewodniczący RPP – Adam Glapiński – wciąż sygnalizuje, że nie widać obecnie potrzeby podnoszenia stóp do końca 2018 roku). Jego zdaniem, do podwyżki może dojść wcześniej niż w IV kwartale przyszłego roku.

 

Jak podlicza Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, już większość członków Rady Polityki Pieniężnej sygnalizuje podwyżkę stóp procentowych przed końcem 2018 roku.

Potencjalny wzrost poziomu stóp procentowych to dobra wiadomość dla oszczędzających, ale zła dla kredytobiorców i przedsiębiorców finansujących się kapitałem obcym.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk