• Odbierz prezent
Kolejny chiński gigant znika z amerykańskiej giełdy - CNOOC, wielka firma naftowa z Państwa Środka. Kurs na Chiny pozostanie twardy?

Starcia między Chinami a USA coraz częściej mają swoje postronne ofiary. Tym razem ucierpi CNOOC, wielka firma naftowa z Państwa Środka. Zniknie ona z amerykańskiej giełdy.

CNOOC (CEO), czyli China National Offshore Oil Corporation,

to firma założona w 1982 roku. Ma swoją siedzibę w Pekinie i zatrudnia prawie 100 tysięcy ludzi. Jest to trzecia największa firma naftowa w Chinach, wyprzedza ją jedynie CNPC, a także China Petrochemical Corporation. Jak wiele chińskich firm, to rząd ChRL jest właścicielem CNOOC. Na potwierdzenie statusu firmy można dodać, że według rankingu Forbesa z 2020 roku, Forbes Global 2000, CNOOC jest 126. największą publiczną firmą na Świecie. CNOOC zajmuje się eksploatacją i wydobywaniem surowców z morza, między innymi z Morza Południowochińskiego.

Teraz jednak CNOOC zniknie z amerykańskiej giełdy,

na której notowane było od 2001 roku. Jest to również pokłosie prawa podpisanego przez byłego już prezydenta USA Donalda Trumpa, które zakazuje Amerykanom inwestowania w firmy, które należą, bądź kontrolowane są przez chińskie wojsko. NYSE zresztą wprost stwierdza, że taki był powód wyrzucenia chińskiej firmy - by dostosować się do obowiązującego prawa. Co ciekawe, Wall Street Journal informuje, że administracja Bidena nie zamierza nic robić z ową ustawą, co sugeruje, że obecny prezydent USA chce utrzymać w pewnych aspektach twardszy kurs wobec Chin.

Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy CNOOC stało się celem dla waszyngtońskich prawodawców

W styczniu, pod koniec kadencji Trumpa, Departament Handlu Stanów Zjednoczonych dopisał firmę do listy, która de facto odcinała CNOOC od amerykańskich dostaw i technologii. Również wtedy szedł za tym konkretny przekaz; ówczesny sekretarz departamentu Wilbur Ross nazwał firmę ,,tyranem" na usługach chińskiego wojska i twierdził, że wprowadza niezdrową rywalizację w rejonie Morza Południowochińskiego, gdzie ropę i gaz wydobywają również inne kraje.

CNOOC wydało oświadczenie,

które sugeruje, że ubolewa nad decyzją NYSE, a także, że ruch może spowodować spore zmiany w kursie akcji na giełdzie w Hong-Kongu. Rzeczywiście, po ruchu akcje CNOOC w HK spadły o 1,1%. Ruch ten również, co nie powinno dziwić, skrytykowały chińskie władze. Według nich jest to nadużywanie siły, zresztą ten sam zarzut pojawia się z tej strony wobec USA po raz kolejny.

CNOOC jest już czwartą chińską firmą, która zostaje usunięta z amerykańskiej giełdy w taki sposób. Wcześniej były to China Mobile, China Telecom i China Unicom. Mimo, że administracja Bidena w wielu kwestiach stara się być bardziej dyplomatyczna i koncyliacyjna w relacjach z ChRL, w sprawach technologii i handlu możliwe jest utrzymanie kursu bardziej kolizyjnego, co byłoby pewnym podobieństwem do rządów Donalda Trumpa.

Filip Madejski

Przekierowanie do artykułu


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk