• Odbierz prezent
Kolejny cel dla kursu euro do dolara (EUR/USD). Wzrosty europejskiej waluty względem funta (EUR/GBP). Dane z rynku pracy w USA, Europa notuje spadki

Rynki akcji notowały w piątek bardzo dobre wyniki, dzięki raportowi o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. W zeszłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych utworzono 2,5 miliona miejsc pracy, podczas gdy szacunki wskazywały na utratę 8 milionów miejsc pracy. Poprzednie dane zostały zrewidowane w górę, co oznacza, że w kwietniu utracono 20,68 mln stanowisk. Do powrotu danych do poziomu sprzed pandemii jest jeszcze długa droga, ale raport z maja wskazuje na pewne postępy. Stopa bezrobocia spadła z 14,7% do 13,3%. Średnie zarobki zanotowały spadek do 6,7% z 8%. Spadek poziomu zarobków jest prawdopodobnie spowodowany ponownym zatrudnieniem pracowników, którzy wcześniej pozostawali bez pracy z powodu zagrożenia zdrowia. Dane wykazały wzrost w szczytowym okresie obostrzeń, ponieważ wielu profesjonalnych pracowników - którzy zwykle są lepiej opłacani - pracowało z domu, podczas gdy w sektorach takich jak rozrywka, handel, czy turystyka obserwowaliśmy gwałtowne zatrzymanie. Prezydent Trump pochwalił się raportem z rynku pracy i istnieje możliwość, że wprowadzony zostanie kolejny pakiet bodźców, nawet jeśli wydaje się, że gospodarka powoli odbija od dna.

Raport dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych opublikowany w czwartek wykazał spadek dziewiąty tydzień z rzędu. Biorąc pod uwagę dane z piątku, ekonomiści oczekiwali złych odczytów, stąd wzrost akcji. FTSE 100 osiągnął najwyższy poziom od trzech miesięcy, S&P 500 najwyższy poziom od końca lutego, a NASDAQ 100 ustanowił kolejny rekord. Dobre dane z USA pomogły dolarowi wyrwać się ze strat. Waluta notowała wzrosty w piątek, po ośmiu kolejnych sesjach spadków przed raportem. Wydaje się, że ewentualne odbicie na amerykańskim rynku pracy zachęciło inwestorów do zamykania krótkich pozycji. Wzrost nie był jednak tak duży, jeśli wziąć pod uwagę, jak rynki akcji zareagowały na dane o zatrudnieniu poza rolnictwem. Możliwe, że traderzy nastawieni są obecnie na wyższe ryzyko, podczas gdy dolar amerykański uważany jest za dość bezpieczną walutę, w przeciwieństwie do dolara kanadyjskiego czy australijskiego. Otwarcie inwestorów na ryzyko było również widoczne na rynku złota, ponieważ towar spadł do najniższego poziomu od początku maja. Traderzy porzucili metal na rzecz akcji, ponieważ istnieją wyraźne oznaki, że globalna gospodarka podnosi się z kolan, gdy nałożone obostrzenia są powoli znoszone. Również umocnienie dolara amerykańskiego przyczyniło się do osłabienia notowań złota.

 

OPEC + zgodził się na przedłużenie mocnych cięć produkcji do lipca, w celu podwyższenia ceny ropy. Obecny poziom produkcji wyniósł 9,7 miliona baryłek dziennie, jednak w lipcu spadnie on do 9,6 miliona baryłek. Meksyk nie weźmie udziału w porozumieniu, stąd niewielka zmiana w tej kwestii. Grupa jest zdeterminowana, aby wszyscy członkowie spełnili nowe ustalenia, a kraje, które tego nie zrobią, będą musiały to nadrobić do września. Pojawiły się spekulacje na temat pewnego rodzaju przedłużenia w czasie. Arabia Saudyjska podniosła swoją cenę sprzedaży ropy do Azji o najwyższą wartość od co najmniej dwudziestu lat. Cena sprzedaży w innych częściach świata również została podniesiona. W ostatnim czasie WTIBrent notowały wzrosty i tendencja ta będzie prawdopodobnie kontynuowana w świetle najnowszych wiadomości.    

 

Rynki akcji w Azji odnotowują niewielkie wzrosty, ponieważ wzrosty podczas piątkowej sesji na Zachodzie poprawiły nastroje. Nowa Zelandia opanowała kryzys Covid-19, co dodatkowo pogłębia przekonanie, że rządy kontrolują sytuację zdrowotną. Europejskie giełdy mogą notować niewielkie spadki, pomimo pozytywnych ruchów obserwowanych na Dalekim Wschodzie. W weekend Chiny opublikowały rozczarowujące dane handlowe. Publikacje wykazały, że import w maju spadł o 16,7%, podczas gdy szacunek wskazywał spadek o 9,7%. Odczyt w kwietniu wyniósł -14,2%. Chiny są ogromnym importerem metali, energii i towarów rolnych, a ceny te były stosunkowo słabsze kilka tygodni temu, więc popyt wewnętrzny może nie być tak zły, jak sugerowałby raport. Eksport spadł o 3,3%, co było znacznie lepszym wynikiem niż oczekiwano, ponieważ ekonomiści spodziewali się spadku o ponad 7%. W kwietniu odczyt eksportu nieoczekiwanie wzrósł o 3,5%, ale pojawiły się spekulacje, że gospodarki zachodnie sięgają po chiński sprzęt ochrony osobistej, co mogło zniekształcić dane.

Rozpoczęte budowy domów w Kanadzie w maju mają wynieść 150 000. Raport zostanie opublikowany o 14:15. Christine Lagarde, szef EBC, ma przemawiać o 15:45.

Główne kursy walut

Kurs euro wobec dolara EURUSD – para notowała wzrosty od początku marca i jeżeli tendencja się utrzyma, kolejnym celem może być poziom 1,1495. W przypadku odreagowania, wsparcie znajduje się w okolicy 1,1200.

 

Kurs funta w relacji do dolara GBPUSD – znajdujemy się w trendzie wzrostowym powyżej 200-dniowej MA, przy 1,2667. Dalsze wzrosty mogą wyhamować przy oporze w okolicy 1,3000. Przełamanie poniżej 1,2667 może zatrzymać się na wsparciu na poziomie 1,2382.

 

Kurs euro względem funta EURGBP – para pozostaje w trendzie wzrostowym przez ostatni miesiąc ponownie testując 0,9054. Możliwy jest cel przy 0,9239. Spadek może zostać wyhamowany na wsparciu przy 0,8826, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.  

 

Kurs dolara w stosunku do jena USDJPY – kurs notował wzrosty w ciągu ostatniego miesiąca, a opór znajduje się w okolicy 11,71. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 200-dniowej MA w okolicy 108,38.  

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 24 punkty do 6,460

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 40 punktów do 12,807

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 5,190        

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  większość klientów CMC Markets nie wierzy w możliwość kontynuacji wzrostów na DAX. 60% posiadaczy kontraktów CFD na ten indeks utrzymuje pozycje krótkie, które stanowią 65% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. W ostatnich godzinach spora część spadkowo nastawionych inwestorów zamknęła jednak swoje pozycje – zarówno ilość jak i wartość pozycji krótkich zmniejszyły się o 5 punktów procentowych.

Ropa Crude WTI – Lipiec 2020 –  decyzje OPEC+ mocno wpłynęły na sentyment względem ropy naftowej. W ciągu ostatnich godzin ilość pozycji wzrostowych zwiększyła się o 16 punktów procentowych i stanowi obecnie 76%. Ich wartość wzrosła natomiast o 9 punktów procentowych i wynosi obecnie 55%.

EUR/USD – według zdecydowanej większości klientów CMC Markets seria wzrostów na EUR/USD dobiegła końca. Pozycje krótkie na tej parze posiada obecnie 63% klientów i stanowią one 74% wartości. Przed weekendem wartość pozycji krótkich była o 8 punktów procentowych większa.

Momentum po danych z rynku pracy USA znika, Europa notuje spadki - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk