Od jakiegoś czasu na rynku krąży teza, iż Fed jest bliski zwrotu w polityce pieniężnej. Zwolennicy takiej teorii postulują, iż tempo zacieśniania warunków monetarnych było do tej pory tak wysokie, iż zagrażać to może stabilności finansowej. Innym powodem dla takiego toku rozumowania może być potencjalny szczyt inflacji. Fed do tej pory zdania nie zmienił. Niemniej tego rodzaju sygnały otrzymaliśmy na początku miesiąca z Australii, a wczoraj z Kanady. Pozostając poniekąd w temacie, dzisiaj skupiamy się na ocenie scenariusza miękkiego lądowania w USA.
Na początek: wspomniane zacieśnienie warunków finansowych wygląda tak. Nie da się ukryć, że tempo zacieśnienia jest podobne do tego z 2008 roku.
Zdecydowanie najciekawszy dzień tygodnia z ekonomicznego punktu widzenia. EBC podwyższy stopy procentowe, najpewniej o kolejne 75pb. Następnie posłuchamy konferencji prasowej Lagarde.
Z USA z kolei nadejdą wstępne dane o wzroście gospodarczym na III kwartał. Konsensus wskazuje na wzrost w ujęciu annualizowanym o 2% r/r (model FRB Atlanta postuluje okolice 3%). O tej samej porze (14:30) poznamy również dane o zamówieniach na dobra trwałe i tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
Rynek pracy w USA, ale również w innych gospodarkach, zdaje się być obecnie w centrum uwagi decydentów polityki gospodarczej. Naturalnie w przypadku rynku amerykańskiego czynnik ten ma jeszcze większe znaczenie, bowiem w dużej mierze zależy od tego profil polityki pieniężnej Fed. Z kolei decyzje te mają już pośrednie przełożenie na światową gospodarkę. Jaka jest szansa, że rynek pracy w USA pozostanie mocny? Gdy zejdziemy głębiej, odkrywamy bardzo interesujące zależności.
https://makroekonomia.mbank.pl/212990-czy-jest-szansa-na-miekkie-ladowanie-w-usa
RPP: Zdaniem Ireneusza Dąbrowskiego w pesymistycznym scenariuszu wzrost inflacji powyżej 20% w Polsce jest możliwy, a CPI ustabilizuje się w okolicy celu w 2024. Dodał, że tendencje światowe, spadki cen energii i spodziewane umocnienie złotego mogą działać antyinflacyjnie. (PAP)
Polska: Krótki wątek dotyczący zmian struktury depozytów.
???????? Akcja euroizacja/dolaryzacja, czy raczej szum i zawracanie głowy? Zapraszamy na krótki wątek dot. zmian w depozytach złotowych i walutowych w polskim sektorze bankowym. ????
— mBank Research (@mbank_research) October 26, 2022
PS. Rachunki walutowe wyczyściliśmy ze zmian kursowych, aby można było to porównać.
Kanada: To już drugi bank centralny, bo Australii, który zaskakuje uczestników rynku mniejszej skali podwyżką stóp procentowych. Warto zauważyć, iż pomimo mniejszej podwyżki, zakomunikowano potrzebę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Jednocześnie projekcje makroekonomiczne na przyszły rok zostały wyraźnie obniżone (więcej liczb w poniższym tweecie).
???????? Kanada podniosła stopy o 50pb. Miało być 75pb. Po co o tym piszemy? Bo to ważne. Jeśli pivot banków centralnych ma się zacząć, to prawdopodobnie od Kanady.
— mBank Research (@mbank_research) October 26, 2022