• Odbierz prezent
Kolejny atak na tegoroczny szczyt na Pol20! Dobre informacje dla posiadaczy pozycji długich

Okolice 2100 punktów gdzie zatrzymały się wzrosty na polskim indeksie, można w łatwy sposób uzasadnić technicznie. Po pierwsze, w tym miejscu przebiega spadkowa linia trendu, a to zwykle ma znaczenie dla inwestorów długoterminowych. Drugi argument znajduje się pod wykresem. Niższe szczyty na wskaźniku MACD to klasyczna negatywna dywergencja, co ciekawe podobnie wygląda RSI.

Wiadomości rynkowe z mBank

Sprawiło to, że od dwóch tygodni Pol20 skoncentrowany jest na tworzeniu kolejnych czarnych świec. Wkrótce może ulec to zmianie, jeżeli założymy, że jest to korekta. Taki scenariusz wspiera zatrzymanie na poziomie 1925 punktów. Znajduje się tutaj pozioma linia oznaczona jako FE100, będąca konsekwencja mierzenia kierunkowego o wartości 100%. Otrzymujemy więc sygnał, że dwie ostatnie fale spadkowe są sobie równe, a to dobra informacja dla posiadaczy długich pozycji. Zresztą wczorajszy dzień z białą świecą dowodzi, że popyt realizuje swoje zadanie zgodnie ze scenariuszem.

Czyli od góry mamy presję na spadki z wyższego interwału, od dołu inwestorzy intraday upierają się przy wzrostach. Oznacza to, że przedział 2100-1925 punktów jest kluczowy.

Przełamanie wsparcia to zaproszenie do głębszej przeceny sięgającej kolejno cen: 1865, 1735 lub 1530. Im dłużej trwa obrona żółtego obszaru, tym samym rośnie szansa na kolejny atak na tegoroczny szczyt.

Najbliższe dni przyniosą odpowiedź, kto wyjdzie z tego impasu zwycięsko. Ja tylko dodam, że rok temu WIG20 z tych poziomów w szybkim tempie dotarł do 1240 punktów.

Polska giełda na rozdrożu.  - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk