• Odbierz prezent
Mt.Gox bitcoin BTC wieloryb

W kwietniu na rynku kryptowalut miały miejsce duże pojedyncze transakcje sprzedaży bitcoina. Wszyscy zastanawiają się, kto stoi za sprzedażą tej kryptowaluty.

 

„Wieloryby” na rynku kryptowalut

W marcu głośna była sprawa syndyka upadłej giełdy kryptowalut Mt. Gox, który dokonał sprzedaży dużej ilości bitcoinów i bitcoin cash na rynku, obniżając cenę tych kryptowalut. Syndyk został określony mianem „tokijskiego wieloryba”. Gdy cena bitcoina zaczęła odrabiać straty, w kwietniu na rynku kryptowalut miały miejsce kolejne duże transakcje sprzedaży bitcoinów, tym razem dokonane przez inne „wieloryby”.

 

Duże transakcje sprzedaży bitcoina w kwietniu

Według serwisu „Marketwatch” 16 kwietnia trzeci pod względem wielkości na rynku portfel bitcoinowy sprzedał 6600 BTC po średniej cenie 8026 USD. Ten sam portfel zakupił w lutym bitcoiny warte około 400 mln USD.

Następnego dnia – 17 kwietnia – cena bitcoina nagle spadła o 200 USD w ciągu 20 minut. Jak podaje „Marketwatch”, ten ruch był efektem sprzedaży 6500 BTC z innego portfela o wartości 1,49 mld USD. Średnia cena sprzedaży w tej transakcji wyniosła 8146,70 USD. Jeden z użytkowników portalu Reddit napisał: „Rozglądałem się po innych altcoinach. Sprawdzam z powrotem bitcoina, a tu BAM – nagle spadł o 200 USD”.

Na widok tych transakcji na forach internetowych zawrzało. Jak podsumowano, dwa „wieloryby” wyrzuciły na rynek bitcoiny o łącznej wartości ponad 100 mln USD w ciągu 24 godzin. Rozpoczęły się spekulacje, kto był odpowiedzialny za ten ruch.

Początkowo za przyczynę spadku ceny bitcoina uznano informację na temat postępowania prokuratora generalnego Nowego Jorku – Erica Schneidermana w sprawie 13 giełd kryptowalut. Ma ono na celu zdobycie informacji dotyczących opłat i innych danych związanych z obrotem na tych platformach. Jednak ta wiadomość była podana już 4 godziny wcześniej, zanim cena bitcoina spadła.

Nie były to jedyne duże transakcje sprzedaży bitcoina w tym miesiącu. 12 kwietnia miała miejsce sprzedaż BTC o wartości 38 mln USD z drugiego największego portfela bitcoinowego na rynku.

 

Czy inwestorzy powinni się obawiać?

Niekoniecznie te transakcje oznaczają odwrót dużych inwestorów od bitcoina. Największe portfele, z których zostały one dokonane, posiadają jeszcze ogromne zapasy tej kryptowaluty, a sprzedały tylko niewielką jej część.

17 kwietnia, pod koniec dnia, szefowa Międzynarodowego Funduszu WalutowegoChristine Lagarde dała nadzieję inwestorom na wzrosty, wypowiadając się pozytywnie na temat kryptowalut. Od tego czasu cena bitcoina wzrosła.

FXMAG kryptowaluty kolejne „wieloryby” sprzedają bitcoina btc bitcoin mtgox mfw 1

Wykres BTC/USD od 16 kwietnia 2018 r.

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk