• Odbierz prezent
Kolejne spadki w Chinach
Z artykułu dowiesz się:

- Jak dziś prezentowały się giełdy w Chinach

- Jak problemy w Chinach wpływają na sytuację w regionie

To już kolejny dzień w tym roku, w którym na chińskich giełdach króluje czerwony kolor. Dziś główne indeksy spadały o 6,6% (Shanghai Composite) i 5,3% (Shenzhen Composite). Spadki na chińskich giełdach w 2016 roku napędzane są obawami o spowalniającą gospodarkę i słabnącą walutę Chin.

 

W ostatni piątek giełdy w Chinach zanotowały lekkie zwyżki po trudnych pierwszych sesjach w tym roku. Kiedy po czwartkowej sesji, trwającej niespełna pół godziny, zdecydowano się na rezygnację z mechanizmu zawieszania handlu w przypadku zbyt dużej zmienności (jeśli zmienność indeksu CSI300 osiągała 5% handel był wstrzymywany na 15 min, a gdy osiągnęła 7% zawieszano notowania danego dnia), wydawało się, że panika na giełdzie osłabnie. Trzeba zauważyć, że duża część chińskich inwestorów to zwykli obywatele, lokujący na giełdzie swoje oszczędności, z tego powodu giełdy w Chinach są silnie podatne na emocje. Mechanizm zawieszania sesji, który w zamyśle miał je ostudzać, w rzeczywistości sprawiał, że spadki przyspieszały.

 

W ubiegłym tygodniu indeks Shanghai Composite spadł o 9,97%. W ten sposób w ciągu 5 sesji wymazał cały zeszłoroczny wzrost.

 

Wykres 1. Shanghai Composite (dzisiejsza sesja)

FXMAG forex kolejne spadki w chinach 1

 

Chiny zagrożeniem dla całego regionu

Według ekspertów obecny kryzys w największej gospodarce Azji może mieć nieciekawe implikacje dla całego regionu.

Taimur Baig, główny ekonomista Deutsche Bank Research dla Azji: "Kluczowym ryzykiem są Chiny, gdzie obawy przed spowolnieniem gospodarczym powodują odpływu kapitału, spadek kursu waluty, wyprzedaż aktywów i dylematy polityczne".

Baig stwierdził, że o ile obecne problemy nie powinny wstrzymać gospodarki Chin, gdyż spore jej części działają niezależnie od dyspozycji rynków akcyjnych, to mogą one osłabić sentyment - nie tylko w Chinach, ale również w całym regionie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk