• Odbierz prezent
Kolejne spadki kursu euro do dolara (EUR/USD)? Wzrostowy sentyment osłabia się, dane z rynku pracy USA w centrum uwagi

Za nami kolejny pozytywny dzień dla rynków akcji po wiadomościach, że Chiny obniżą cła na niektóre amerykańskie towary importowane. Pekin ujawnił plany znacznego obniżenia ceł o wartości 75 miliardów dolarów od 14 lutego - czyli dnia, w którym USA zgodziły się obniżyć opłaty na import z  Chin o wartości 120 miliardów dolarów. Chiński rząd nie ustalił, na które towary obniży taryfy, ale inwestorzy zareagowali w optymistyczny sposób. Ruch Chin jest kontynuacją poprawy stosunków z USA, co będzie korzystne dla handlu.

Z punktu widzenia rynków finansowych,

poruszenie sprawy taryf był dla Pekinu doskonałym sposobem na odwrócenie uwagi od kryzysu zdrowotnego w tym kraju. Pozytywny nastrój rozprzestrzenił się na globalnych rynkach akcji. Nowe rekordowe zamknięcia zostały osiągnięte zarówno na Dow Jones, jak i S&P 500. Rynki akcji w Azji traciły na wartości po silnych wzrostach w poprzednich sesjach, co może spowodować niższe otwarcie w Europie.

Na rynkach walutowych obserwowaliśmy wczoraj spokojne ruchy, ponieważ napłynęło niewiele publikacji gospodarczych. Dolar umacniał się w stosunku do głównych walut. W ubiegłym roku banki centralne na całym świecie głównie luzowały swoją politykę. W świetle faktu, że Fed obniżył stopy trzykrotnie w drugiej połowie 2019 r., obniżki wydają się teraz mniej prawdopodobne. Bank Anglii musi jeszcze poczekać, by przekonać się jak będzie wyglądała sytuacja po okresie przejściowym między Wielką Brytanią a UE. Wczoraj Christine Lagarde, szef EBC, twierdziła, że istnieją „wstępne oznaki stabilizacji”, ale ryzyko „wciąż istnieje”. EBC we wrześniu ciął stopy, więc jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie doszło do podwyżek.

Ropa naftowa notowała wczoraj wyraźną zmienność, ponieważ ogłoszono, że kraje OPEC+ rozważają ograniczenie produkcji o 600 000 baryłek dziennie. Rosja nie bierze udziału w cięciach. Wcześniej w tym tygodniu mówiono o większym cięciu, ponieważ pojawił się raport informujący, że produkcja może zostać ograniczona o 800 000 do 1 miliona baryłek.

O 8:00 rano opublikowano raport dotyczący niemieckiej produkcji przemysłowej.

Ekonomiści spodziewali się wyniku -0,2%, jednak odczyt wyniósł -3,5%, co jest znacznym spadkiem w porównaniu z 1,1% opublikowanym w listopadzie. Wczorajszy odczyt niemieckich zamówień fabrycznych był rozczarowujący, ponieważ wykazał spadek o 2,1% w grudniu. Produkcja przemysłowa we Francji ma zjechać z 0,3% w listopadzie do -0,3% w grudniu. Raport zostanie opublikowany o 8:45 rano.

Najważniejszym punktem sesji będzie raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Aktualizacja ma wykazać, że w ubiegłym miesiącu dodano 160 000 miejsc pracy, co stanowiłoby poprawę w stosunku do 145 000 opublikowanych w grudniu. Stopa bezrobocia ma się utrzymać na stałym poziomie 3,5%, co jest najniższym poziomem od pięćdziesięciu lat. Średnie roczne zarobki prognozowane są na 3%, co stanowiłoby niewielki wzrost w porównaniu z odczytem z 2,9% w grudniu. Rynek pracy w USA jest wyraźnie w świetnej formie, więc wzrost miejsc pracy w dużym tempie może być trudny. Inwestorzy zwracają obecnie dużą uwagę na komponent płac, ponieważ pracownicy, którzy zarabiają więcej, wydają więcej. Dane zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Warto pamiętać, że wczoraj liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 202 000, podczas gdy w środę raport ADP wynosił 291 000.

Kanada opublikuje dane ze swojego rynku pracy w tym samym czasie, w którym opublikowany zostanie raport USA. Stopa bezrobocia ma się utrzymać na stałym poziomie 5,6%, podczas gdy oczekuje się, że zmiana zatrudnienia wzrośnie o 15 000.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1093, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0900. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1249.

Kurs funta do dolara GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,2900, szerszy ruch wzrostowy powinien być kontynuowany. Przełamanie powyżej 1,3284 powinno otworzyć drogę na retest 1,3500. Przełamanie poniżej 1,2900 może spowodować dalsze spadki.

 

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki utrzymujemy się poniżej 0,8600, szerszy trend spadkowy prawdopodobnie będzie kontynuowany. Spadek poniżej 0,8387 może skierować cenę na 0,8276. Opór znajduje się przy poziomie 0,8600.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs notował wzrosty i dopóki znajduje się powyżej 50-dniowej MA przy 109,20, szerszy trend wzrostowy może być kontynuowany i możliwy jest retest 110,00. Spadek poniżej 108,30 może skierować cenę w okolice 107,65.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 12 punktów do 7,492

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 34 punkty do 13,535

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 10 punktów do 6,028

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX, wciąż pozostają zdecydowanie niedźwiedzie. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 70% . Z kolei przy analizie wartości transakcji, pozycje krótkie  dominują w 74 %. W obydwu przypadkach odnotowano spadek o jeden punkt procentowy w stosunku do wczorajszych danych

Ropa Crude WTI – sentyment dla kontraktu CFD na ropę West Texas Intermediate, od wczoraj pozostaje na podobnym poziomie. Z jednej strony ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze utrzymuje się nastawienie wzrostowe (79%, o punkt niżej niż w czwartek). Natomiast w przypadku wartości pozycji, wzrasta dominacja pozycji krótkich – w chwili obecnej 63% transkacji to pozycje Sprzedaj, o dwa punkty wyżej niż wczoraj.

Kurs euro do dolara EUR/USD – bez większych zmian wśród Klientów spekulujących na kontrakcie CFD na EUR/USD - wciąż utrzymuje się bycze nastawienie, oczekiwania umacniania się euro. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 65% (bez zmian w stosunku do czwartku). Po stronie wartości pozycji, transakcje Kup znajdują się na poziomie 61 % - w tym miejscu nastąpił jednopunktowy spadek.  

Wzrostowy sentyment osłabia się, dane z rynku pracy USA w centrum uwagi - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk