• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kolejne ostrzeżenie - Fitch obniży rating Polski?
Z artykułu dowiesz się:

- Czym agencja Fitch argumentuje możliwość obniżenia ratingu dla Polski

- Jakie zastrzeżenia do projektu ustawy o programie Rodzina 500+ miał minister Szałamacha

Po grudniowym komunikacie agencji ratingowej Fitch, która wskazywała na możliwość obniżenia ratingu dla Polski w przypadku zbytniego poluzowania polityki fiskalnej w związku z przedstawieniem nowej ustawy budżetowej (zakładającej wzrost deficytu) dziś analityk agencji mówi, że obecne działania rządu mogą skutkować obniżeniem ratingu z obecnego poziomu A-.

 

W tym miesiąca agencja Standard&Poors obniżyła rating kredytowy dla Polski, a dwa dni temu agencja Moody's ostrzegła o możliwej obniżce swojego ratingu. Dziś do pozostałej dwójki dołącza Fitch. Analityk agencji, Arnaud Louis, stwierdził, że w działaniach nowej ekipy rządzącej widać próby luzowania polityki fiskalnej. Agencja liczy mimo wszystko, że deficyt budżetowy utrzyma się na poziomie poniżej 3% PKB. Jednak jeśli dostrzeże kolejne polityczne działania mogące przyczynić się do zwiększenia deficytu to może to znaleźć odzwierciedlenie w obniżeniu ratingu dla Polski.

 

Jak odpowiada rząd? Dzisiejsze ogłoszenie przyjecia projektu ustawy "Rodzina 500+" może brzmieć jak "sprawdzam!".

 

Po godzinie 13:00 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk na zorganizowanej konferencji powiedział, że "Komitet Stały przyjął projekt. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu rady Ministrów ten projekt zostanie zaakceptowany. Komitet Stały rozpatruje wiele uwag" - mówił Kowalczyk. Dodał, że "rozstrzygnięto wszystkie uwagi zgłoszone do projektu. Środki finansowe na realizację tego programu są zabezpieczone".

 

Niepokój co do projektu może budzić fakt, że dziś rano Minister Finansów Paweł Szałamacha nie chciał zaakceptować nowej wersji programu "Rodzina 500+", gdyż jak uważa, projekt może wygenerować "znaczący wzrost wydatków budżetu Państwa".

W dokumencie opublikowanym dziś rano MF ma pretensje o zbyt krótki termin zaopiniowania przepisów. "Uniemożliwia prawidłową analizę i rzetelne zaopiniowanie i może prowadzić do skutków, które teraz nie są do zauważenia" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo napisało, że projekt nie może zostać pozytywnie zaopiniowany z kilku powodów. Podstawowy to "znaczący wzrost wydatków budżetu państwa". Resort tłumaczy, że koszty prognozowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej różnią się od tych wpisanych do ustawy budżetowej o ponad 200 mln zł. Budżet ma być głosowany w Sejmie dziś wieczorem.

 

Źródło informacji: money.pl


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk