• Odbierz prezent
Kolejne fatalne dane ze strefy euro, a kurs euro nie reaguje. Najniższa dynamika produkcji przemysłowej od 9 lat!

Dziś zostały opublikowane dane Eurostatu odnośnie dynamiki wielkości produkcji przemysłowej w strefie euro. Z danych wynika, że dynamika ta spadła w grudniu 2018 roku w relacji do grudnia 2017 najmocniej od 9 lat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 4,2 procent w grudniu 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim, po skorygowanym w dół spadku o 3% w listopadzie. Konsensus rynkowy zakładał spadek dynamiki o 3,2 proc.. Był to najsilniejszy spadek produkcji przemysłowej od listopada 2009 r., gdyż dynamiki spadły we wszystkich kategoriach. Poniżej znajduje się szczegółowa tabela z wyróżnionymi kategoriami:

1

źródło: Eurostat

W konsekwencji sytuacja w strefie euro staje się gorsza niż sytuacja w całej Unii Europejskiej, gdzie produkcja owszem też spadła, ale o 2,7 proc. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, zarejestrowano największe spadki produkcji przemysłowej w Irlandii (-18,8%), Hiszpanii (-6,7%) i Chorwacji (-6,6%). Najwyższe wzrosty zaobserwowano w Danii (+ 14,3%), Węgier (+ 5,8%) i Estonii (+ 5,7%) - podał Eurostat.

1

Porównanie produkcji przemysłowej w strefie euro i w Unii Europejskiej. Źródło: Eurostat.

Obecnie, po raz pierwszy od co najmniej dekady, obserwujemy zdecydowaną rozbieżność w danych między UE, a strefą euro. Opublikowane dane wpisują się w serię fatalnych danych ze Starego Kontynentu jasno wskazując na zdecydowane pogorszenie koniunktury i ochłodzenie w gospodarce. To pozostaje nie bez znaczenia dla Europejskiego Banku Centralnego, notowań euro czy europejskich indeksów giełdowych.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk