Advertisement
  • Odbierz prezent
Kolejna wzrostowa fala na kursie dolara AUD/USD w dniu decyzji w sprawie stóp procentowych Australii

Dzisiejszej nocy poznaliśmy decyzję australijskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w Australii. Zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe pozostały bez zmian. Główna stopa procentowa w Australii wynosi 0,25% (prognoza: 0,25%; poprzednio: 0,25%).

Stopy procentowe w przeszłości

Pandemia koronawirusa zmusiła władze australijskie do zejścia stóp procentowych w rejony dotychczas niewidziane. Co prawda już od dłuższego obserwujemy ich systematyczne cięcie, jednak obecnie jesteśmy na najniższych poziomach w historii. Jeszcze na początku 2020 roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 0,75%, jednak od tego czasu RBA zdecydowało się na dwie obniżki. Pierwsza z nich miała miejsce 3 marca, wtedy stopy procentowe spadły do 0,50%, kolejna 19 marca do aktualnego poziomu 0,25%.

Wykres stóp procentowych w Australii (od 1980 roku)

Wykres stóp procentowych w Australii (od 1980 roku)

Bank of Australia w sprawie inflacji

RBA (Reserve Bank of Australia) tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Reakcja dolara australijskiego (AUD/USD) na rynku walutowym Forex:

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) zyskuje dzisiaj na wartości do dolara amerykańskiego. Obecnie kurs (AUD/USD) wynosi 0,7405 i jest to zmiana o +0,40% w stosunku do wczorajszego poziomu.

Kurs pary walutowej AUD/USD (1 dzień) 

Kurs pary walutowej AUD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Kanada- PKB

Chiny- wskaźnik PMI

Japonia- produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna

Polska i Włochy- PKB

Niemcy, Hiszpania, Włochy- wskaźnik CPI

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk