• Odbierz prezent
Kolejna sesja wyprzedaży długu. Dochodowości krajowych obligacji zmalały w piątek wzdłuż całej długości krzywej
fot. pexels.com

W piątek globalne obligacje ponownie traciły na fali nieco lepszego od oczekiwań raportu NFP, który gruntował oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez FOMC. Krzywa UST podniosła się prawie równolegle o śr. 8 pb. do 3,12% (2Y), 3,10% (10Y) i 3,27% (30Y).

W Europie skala wzrostów było nieco mniejsza, a niemiecka krzywa istotnie wystromiła się, pozostając bez zmian na krótkim końcu (2Y) na 0,53% i podnosząc się o 6 i 7 pb. do odpowiednio 1,35% (10Y) oraz 1,61% (30Y). Naszym zdaniem wskazuje to, że inwestorzy nadal spodziewają się zacieśnienia w strefie euro, ale po minięciu obecnego okresu spowolnienia, które uważają za przejściowe.

Dziś spodziewamy się korekty ostatnich trzech zwyżkowych sesji dochodowości UST. Europejskie papiery powinny za nimi podążyć. Niemniej w dalszej perspektywie należy spodziewać się powrotu do wzrostów dochodowości w ramach pozycjonowanie pod środową publikację CPI w USA, który według nas przebije oczekiwania.

Kolejna sesja wyprzedaży długu. Dochodowości krajowych obligacji zmalały w piątek wzdłuż całej długości krzywej - 1

SPW rosną po konferencji prezesa NBP

Dochodowości krajowych obligacji zmalały w piątek wzdłuż całej długości krzywej, prowadząc do wystromienia krzywej. Na głównych węzłach krzywej rentowności obniżyły się o 41, 22 i 12 pb., do odpowiednio 7,53% (2Y), 7,02% (5Y) i 6,68% (10Y). Uważamy, że była to reakcja na konferencję prasową Adama Glapińskiego, na której prezes NBP zasugerował hamowanie cyklu podwyżek stóp. Krzywa PLN IRS przesunęła się w podobny sposób w dół o śr. 24 pb.

W tym tygodniu brak jest publikacji krajowych danych istotnych z punktu widzenia rynku długu z wyjątkiem finalnego odczytu CPI za czerwiec w piątek. W tym otoczeniu uważamy, że o ile nie dojdzie do drastycznego zaskoczenia zawartością ostatecznego odczytu CPI, SPW podążą za rynkami bazowymi.

Kolejna sesja wyprzedaży długu. Dochodowości krajowych obligacji zmalały w piątek wzdłuż całej długości krzywej - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk