• Odbierz prezent
Kolejna porażka Theresy May - funt pod presją

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że brytyjscy politycy sami nie wiedzą, czego chcą jeśli chodzi o pomysły na wyjście z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości w tym dzisiejsze głosowanie, po raz kolejny, nad planem premier Theresy May.

Posłowie zagłosowali w stosunku głosów 344 do 286 za odrzuceniem propozycji umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Taki rezultat głosowania oznacza, że brytyjczycy albo wyjdą z UE bez porozumienia 12 kwietnia albo zostaną “uwięzieni” we wspólnocie na dalszych wiele miesięcy, pertraktując kolejne warunki umowy.

Pojawiły się również informacje o tym, że spodziewane jest kolejne głosowanie już w poniedziałek nad alternatywnymi rozwiązaniami w sprawie Brexitu po dzisiejszej porażce rządu. Również szykowane jest wyjątkowe posiedzenie Rady Europejskiej “w związku z odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy o wycofaniu postanowiłem zwołać posiedzenie Rady Europejskiej w dniu 10 kwietnia” napisał na twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Funt brytyjski zareagował spadkiem po głosowaniu, przebijając poziom 1,3000. W rezultacie notowania zbliżyły się, po pokonaniu linii trendu, do ostatniego minimum, które może być pierwszym wsparciem.

1

Kurs funta do dolara GBPUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Co więcej rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że „scenariusz wyjścia bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobnym scenariuszem”, dodając że “UE przygotowuje się do tego od grudnia 2017 r. i jest teraz w pełni przygotowana na scenariusz braku porozumienia o północy 12 kwietnia. Komisja żałuje negatywnego głosowania w Izbie Gmin” - dodał rzecznik KE.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk