• Odbierz prezent
Kolejną decyzją Fed będzie obniżenie poziomu stóp procentowych?
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego niektórzy twierdzą, że Fed może obniżyć stopy procentowe
-czy jest to podparte sytuacją gospodarczą Stanów

Według niektórych inwestorów, bardzo słaby odczyt raportu NFP za maj może spowodować obcięcie stóp procentowych. Taki ruch zniweczyłby dotychczasowe starania Fed o normalizacji polityki monetarnej.

„Nie jestem przekonany czy Fed w ogóle podwyższy jeszcze  stopy procentowe, prawdę mówiąc tak samo jak podniesienie możliwe jest obcięcie stóp” mówi Nicholas Ferres dyrektor departamentu ds. globalnej alokacji aktywów w EastSprings Investments (duże azjatyckie przedsiębiorstwo, zarządzające aktywami o wartości ponad 89 miliardów dolarów).

Z uwagi na słabe dane, prognozy gospodarcze FOMC stały się niepewne. Zeszłotygodniowy odczyt na poziomie 38 tysięcy znacząco rozminął się z prognozą na poziomie 162 tys., dodatkowo raport ukazał rewizję wyników z kwietnia (160 tys. zrewidowane na 123 tys.) oraz marca (208 tys. zrewidowane na 186 tys.).

Takich obaw nie przejawia jednak większość analityków. Około 4/5 z 92 ankietowanych przez serwis Reuters specjalistów przewiduje kolejne ogłoszenie podwyżek na lipcowym bądź sierpniowym posiedzeniu FOMC.

Z takim obrotem spraw ponownie nie zgadza się Nicholas Ferres. „Uważam, że nie powinno się stawiać prognozy w oparciu o jeden zły odczyt, jednakże dodatkowa rewizja dwóch poprzednich miesięcy oraz dwa kwartały z rzędu kiedy przedsiębiorstwa wykazywały coraz niższe dochody, dopełnia obrazu całości” mówi Ferres, odnosząc się do 3 oraz 4 kwartału 2015 roku.

 „Rynek pracy zawsze podąża za wynikami finansowymi przedsiębiorstw, jeżeli zyski się kurczą, zatrudnienie także ostatecznie wyhamuje. Mogliśmy to zaobserwować w przypadku nowopowstałych miejsc pracy, które zmniejszyły się z poziomu 290 tys. (grudzień 2015) do około 115 tys. (kwiecień 2016)” twierdzi specjalista EastSprings Investments.

Ferres nie podpiera swoich teorii konkretną datą, kiedy miałby nastąpić ewentualne obniżki, jednakże pewne jest, że taka decyzja FOMC okaże się zaskoczeniem dla rynków oraz zniweluje optymizm inwestorów.

Warto także nadmienić, że taka decyzja naruszy reputację Fed, które od kilku miesięcy jednym głosem opowiada się za podwyżkami.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk