• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kobiety inwestują lepiej od mężczyzn
Z artykułu dowiesz się:

- Jak kobiety i mężczyźni radzili sobie w tym roku na amerykańskiej giełdzie

Kobiety w inwestycjach wiodą prym na mężczyznami - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Sigfig, który zbadał zmiany wartości portfeli ponad 360 tyś. inwestorów w USA.

 

Podobne rezultaty wykazały badania z poprzedniego roku, wtedy również Panowie okazali się gorsi od Pań w dziedzinie inwestowania. Benchmarkiem dla wyników w badaniu był indeks S&P, który zarówno w tym roku jak i w ubiegłym okazał się lepszy niż wyniki indywidualnych inwestorów.

 

W roku 2015 mediana (wartość środkowa rozkładu) wyniosła ok. -1,8% dla mężczyzn i ok. -1,4% dla kobiet, w tym czasie indeks S&P spadł tylko o 1,1%. Tak więc, inwestując samodzielnie 100 tyś. dolarów mężczyźni stracili o 670$, a kobiety o 270$ więcej niż gdyby zainwestowali w fundusz odzwierciedlający zachowanie indeksu S&P.

Różnica ta jest jednak mniejsza niż w ubiegłym roku, gdy przeciętny mężczyzna zarobił na takim samym kapitale o 8250$ mniej (ze stopą zwrotu +4,1%) , a przeciętna kobieta 7650$ (ze stopą zwrotu 4,7%). W tym czasie indeks S&P odnotował wzrost o 12,4%.

 

To nie pierwsze badanie wskazujące na przewagę płci pięknej w inwestycjach. Wcześniejsze pokazały wiele ciekawych trendów. Panowie mają tendencję do zbytniej pewności siebie, co uwidacznia się w tym, że większy odsetek mężczyzn niż kobiet uważa, że jest w stanie osiągać lepsze wyniki niż rynek (np. benchmark w postaci głównego indeksu giełdowego). Mężczyźni mają również tendencję do częstszych transakcji, przez co ich wyniki są mocniej ograniczane przez koszty transakcyjne.

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk