• Odbierz prezent
KNF: znaczny spadek zysków sektora bankowego w pierwszym kwartale

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek 23 maja opublikowała okresowe dane z sektora bankowego. Wynika z nich, że banki osiągają zauważalnie niższe zyski niż miało to miejsce w pierwszym kwartale zeszłego roku - spadek zysku netto sektora bankowego jest ewidentny i wynosi niemal 13%. Co przyczyniło się do spadku rentowności spółek bankowych?

 

Wg kwartalnych danych KNF, sektor bankowy w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. osiągnął zysk netto (wliczając oddziały zagraniczne) w wysokości 2,9 mld złotych, co w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku jest spadkiem o 12,8% (3,33 mld PLN). Mimo niższych zysków, łączna wartość aktywów sektora bankowego na koniec maja 2019 r. wyniosła 1942,5 mld PLN i była o niemal 7% wyższa niż w marcu zeszłego roku.

Skumulowany współczynnik kapitałowy sektora bankowego (w tym banków spółdzielczych) wyniósł 18,96% w 1 kwartale 2019 r., co jest wartością niższą niż w poprzednim kwartale (IV Q 2018 r.), kiedy przekroczył on 19% i jednocześnie wyższą w stosunku r/r (18,86%).

Na koniec marca 2019 r. działalność prowadziły 32 banki komercyjne, 547 banków spółdzielczych oraz 31 oddziałów instytucji kredytowych. 

 

W samym marcu zwiekszyła się suma bilansowa banków (o ponad 21 mld w stosunku do lutego), w skali miesiąca zwiększył się także portfel kredytów konsumpcyjnych oraz hipotecznych.

 

Indeks giełdowy WIG-Banki, skupiający piętnaście największych spółek giełdowych z sektora bankowego notuje dziś ponad 0,5% spadku przy kursie 7310,41 pkt. Największy udział w portfelu indeksu mają PKO BP (ponad 35%) oraz Pekao (19,5%).

Czytaj także: Idea Bank z kuratorem od KNF. Powodem zbyt mało pieniędzy na wypłaty

Zgodnie z przewidywaniami, Komisja Nadzoru Finansowego w środę 15 maja podjęła decyzję o wprowadzeniu do Idea Banku kuratora z ramienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w celu poprawy jego sytuacji i ograniczenia ryzyka niewypłacalności dla jego klientów. Powodem wprowadzenia kuratora jest niestabi.. Czytaj
Idea Bank z kuratorem od KNF. Powodem zbyt mało pieniędzy na wypłaty

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk