• Odbierz prezent
KNF wpisuje na listę ostrzeżeń brokera forex WiseBanc i Podziemny System Bankowości

Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek 9 lipca wpisała na listę ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty, zarejestrowane poza terenem Polski - WiseBanc oraz Podziemny System Bankowości.

 

WiseBanc to bułgarski broker CFD, oferujący kontrakty m.in. na pary walutowe. Podmiot nie posiada jakiejkolwiek licencji od regulatorów finansowych, dodatkowo oferując zakazane przez nadzór finansowy ESMA bonusy gotówkowe za otwarcie konta handlowego oraz pomoc opiekuna inwestycyjnego. Handel odbywa się na autorskiej platformie WiseBanc, nie zaś na popularnych platformach MetaTrader. Witryna internetowa jest w całości przetłumaczona na język polski.

Powodem wpisania na listę KNF jest prowadzenie działalności obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia (naruszenie art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi)

W grudniu zeszłego roku przed WiseBanc ostrzegał również nowozelandzki regulator finansowy FMA.

 

Podmiot o znamiennej nazwie Podziemny System Bankowości działał za pośrednictwem nieaktywnej juz witryny www.volthan.com, oferując system inwestycyjny gwarantujący „do 50 razy wyższe stopy zwrotu niż klasyczne konto oszczędnościowe, inwestycje w akcje, czy jakiekolwiek inne”. Witryna imitowała artykuł przetłumaczony prasowy, zachęcający do skorzystania z niezwykle skutecznego systemu inwestycyjnego, o zasadach funkcjonowania którego nie informowano, w zamian oferując wysokie zyski. Wysokość wpłaconych kwot nie miała dolnego, ani górnego limitu.

KNF wpisała podmiot na listę ostrzeżeń ze względu na bezprawne przyjmowanie depozytów od klientów oraz wykorzystywanie nazwy „bankowość” w swojej nazwie, co jest naruszeniem Ustawy Prawo Bankowe (art. 171 ust. 1).

Czytaj także: Giełda kryptowalut Bitmarket niespodziewanie kończy działalność, zamrażając środki klientów

W poniedziałek 8 lipca polska giełda kryptowalut Bitmarket zarejestrowana na Seszelach, której operatorem jest brytyjska spółka Kvadratco Services Limited, niespodziewanie ogłosiła zakończenie działalności z powodu utraty płynności finansowej. Obecnie witryna giełdy nie pozwala na zalogowanie się na.. Czytaj
Giełda kryptowalut Bitmarket niespodziewanie kończy działalność, zamrażając środki klientów

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk