• Odbierz prezent
KNF vs koronawirus - nadzór ulży spółkom na czas kryzysu

Komisja Nadzoru Finansowego jako kolejny organ państwowy reaguje na zmianę rynkowych warunków w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Pakiet rozwiązań zaproponowanych przez KNF ma wesprzeć spółki w trudnych czasach, pozwalając im na późniejsze publikowanie sprawozdań finansowych, czy zwiększając ich możliwości płynnościowe.

 

Zaprezentowany w piątek 20 marca Pakiet Impulsów Nadzorczych ma na celu uchronienie spółek publicznych i nadzorowanych przez KNF podmiotów przed utratą płynności.

Jednym z głównych założeń pakietu jest wydłużenie terminu sporządzania, zatwierdzania i publikacji rocznych i kwartalnych sprawozdań finansowych, a także terminów przeprowadzania walnych zgromadzeń i publikowania polityki wynagrodzeń w spółce.

Oprócz tego, KNF zapowiada obniżenie wymagań związanych z publikacją memorandów informacyjnych przy emisjach papierów wartościowych. Ma to ułatwić spółkom pozyskanie kapitału w ramach emisji.

Na taryfę ulgową mogą liczyć także Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, gdyż nadzór zapowiedział, że w sposób indywidualny i łagodniejszy niż obecnie będzie podchodził do kwestii przekroczeń limitów inwestycyjnych w ramach prowadzonych przez TFI funduszy.

Liberalizacja dotychczasowych zasad i wymagań wobec spółek ma odciążyć je w nadchodzących trudnych czasach wywołanych pandemią koronawirusa.

 

Na początku tygodnia na obecną sytuację zareagował NBP, który obniżył stopy procentowe, wprowadził pierwszy w polskiej historii program QE, a także m.in. kredyty wekslowe, które mają za zadanie stymulować sektor bankowy w obliczu nadchodzącego kryzysu.

Czytaj także: NBP wytoczył ciężkie działa przeciwko koronawirusowi - najniższe stopy w historii i zabawki dużych banków centralnych już w grze

Idąc w ślady czołowych banków centralnych, Narodowy Bank Polski we wtorek 17 marca postanowił wytoczyć ciężkie dział działa przeciwko spowolnieniu gospodarczemu, które w dominującym stopniu wywołała pandemia koronawirusa. Rada Polityki Pieniężnej po pięciu latach utrzymywania poziomu stóp procentowy.. Czytaj
NBP wytoczył ciężkie działa przeciwko koronawirusowi - najniższe stopy w historii i zabawki dużych banków centralnych już w grze

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk