• Odbierz prezent
KNF uspokaja - wyrok TSUE nie doprowadzi do ruiny polskich banków

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat, w którym ocenia wzrost ryzyka operacyjnego dla polskiego sektora bankowego po opublikowaniu wyroku ws. kredytów frankowych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wg Komisji banki są dobrze przygotowane na potencjalne negatywne skutki wyroku TSUE, który został opublikowany dziś rano.

 

Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że polski sektor bankowy jest odpowiednio zabezpieczony kapitałowo i nie grożą mu masowe bankructwa z powodu niekorzystnego wyroku TSUE ws kredytów frankowych. KNF zapewnia, że od dłuższego czasu prowadzi politykę nadzorczą, która ma na celu wymuszenie na bankach posiadanie odpowiednich rezerw kapitałowych, pozwalających na utrzymanie płynności finansowej w przypadku wystąpienia masowych wyroków sądowych na korzyść posiadaczy kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Komisja uspokaja również, że obecny stan polskiego sektora bankowego jest na tyle dobry, że nie ma podstaw do obaw o stabilność systemu finansowego.

Komunikat KNF jest odpowiedzią na liczne doniesienia medialne i alarmistyczne wypowiedzi analityków, którzy twierdzą że niekorzystny dla banków wyrok TSUE może doprowadzić do zapaści polskiego sektora bankowego i kosztować banki łącznie nawet 60 mln złotych. 

Na wczorajszej konferencji RPP prezes NBP Adam Glapiński również zapewniał, że niekorzystny dla banków wyrok TSUE nie przyniesie negatywnego scenariusza, gdyż większość z nich była przygotowana na taki werdykt.

 

Opublikowany dziś wyrok TSUE, zgodnie z oczekiwaniami, jest korzystny dla posiadaczy kredytów frankowych, gdyż otworzył polskim sądom drogę do potencjalnego unieważniania umów kredytowych, w których zawarte były klauzule abuzywne i zapisy niekorzystne dla klientów.

Czytaj także: Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów i mało optymistyczny dla banków

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek 3 października wyrok dotyczący postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w umowach kredytowych we frankach szwajcarskich. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, pokrywa się on z majowym orzeczeniem Rzecznika TSUE, które uznawane je.. Czytaj
Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów i mało optymistyczny dla banków

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk