• Odbierz prezent
KNF ostrzega przed koronawirusowymi oszustwami, "okazjami życia" i odradza korzystania z gotówki

Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek 17 marca wydała ostrzeżenie przed próbami oszustw i wyłudzeń pieniędzy wykorzystujących pandemię koronawirusa i towarzyszącą jej powszechną panikę. KNF ostrzega, że obietnice szybkiego zysku na zakupie konkretnych papierów wartościowych mogą skończyć się poważnymi problemami finansowymi.

 

Komisja ostrzega przede wszystkim przed zakupem akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny, czy środki czystości z myślą o osiągnięciu szybkiego i dużego zysku w związku z gwałtownym wzrostem cen ich akcji. Tak wysokie wyceny mają bowiem typowo spekulacyjne podłoże i nawet w przypadku osiągnięcia przez dane spółki znacznie lepszych wyników finansowych, będą wyjątkowo trudne do utrzymania w dłuższym terminie.

KNF ostrzega również przed fake newsami, publicznymi zbiórkami pieniędzy, reklamami w mediach społecznościowych, mailami i SMS-ami, w których mogą znajdować się linki do podejrzanych stron, których celem jest uzyskanie dostępu do naszych kont bankowych.

 

KNF zwraca uwagę, że pieniądze są najbezpieczniejsze na koncie bankowym, gdyż nie są podatne na ryzyko kradzieży, jak ma to miejsce np. w przypadku gotówki.

 

Już w zeszłym tygodniu KNF postulowało zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności wpisywania kodu PIN z 50 PLN do 100 PLN, po to by zachęcić konsumentów do korzystania z płatności bezgotówkowych w sklepach, w związku z pandemią. 

O ryzykownych spekulacyjnych zagraniach „pod koronawirusa” opowiadaliśmy w siedemnastym odcinku naszego programu Spółki czy spod lady:

Czytaj także: Kupuj, taniej nie będzie! No chyba, że będzie... | #17 Spółki czy spod lady

Ostatnie gwałtowne spadki na giełdach to sygnał do kupna, czy może czerwona lampka, mówiąca "uciekaj"? Obalamy mity związane z rynkową paniką, a także z refleksem godnym Internet Explorera opisujemy to, co dzieje się na rynku. Tu i teraz. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego nowego cyklu nagrań o b.. Czytaj
Kupuj, taniej nie będzie! No chyba, że będzie... | #17 Spółki czy spod lady

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk