• Odbierz prezent
KNF odcina się od zarzutów ws upadku BitMarket i zapowiada kroki prawne wobec prof. Krzysztofa Piecha

We wtorek 30 lipca Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała swoje stanowisko w sprawie niedawnego upadku giełdy kryptowalut Bitmarket oraz zarzutów ze strony środowiska, na czele z prof. Krzysztofem Piechem. KNF poinformował, że publiczne zarzuty Piecha mają znamiona pomówienia i że Urząd zamierza podjąć w tej sprawie kroki prawne.

 

Czytaj także: Upadek giełdy Bitmarket - dwa lata na skraju ukrywanego bankructwa. Ponad sto milionów złotych strat?

Niespodziewany upadek giełdy kryptowalut Bitmarket wstrząsnął opinią publiczną. Jak się okazało, jedna z najstarszych polskich (choć od dawna zarejestrowanych poza krajem) giełd znajdowała się od dłuższego czasu na skraju bankructwa, skutecznie ukrywając swoją kondycję przed inwestorami i przede wsz.. Czytaj
Upadek giełdy Bitmarket - dwa lata na skraju ukrywanego bankructwa. Ponad sto milionów złotych strat?

KNF odniósł się do głoszonych publicznie przez prof. Krzysztofa Piecha zarzutów o współodpowiedzialność Urzędu za upadek giełdy Bitmarket oraz samobójstwo byłego współwłaściciela giełdy, Tobiasza Niemiro. KNF stwierdził, że nie zajmuje się regulacją i kontrolą rynku kryptowalut w Polsce, tym samym nie mając praw do nadzoru nad spółkami zajmującymi się ich obrotem. Urząd broni się również tym, że ostrzegał przed inwestowaniem w waluty wirtualne podczas zeszłorocznej, pamiętnej kampanii współorganizowanej z NBP „A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?, a także wydając ostrzeżenie 6 czerwca 2018 r.

Urząd zwrócił również uwagę na próby uregulowania branży, jakie podejmował podczas rozmów z jej przedstawicielami. Prace konsultacyjne jak dotąd jednak nie okazały się owocne, w międzyczasie jednak kilka giełd kryptowalut zostało wpisanych na listę ostrzeżeń publicznych.

Urząd odcina się od współodpowiedzialności za sytuacje wokół Bitmarket i zapowiada podjęcie kroków prawnych wobec Krzysztofa Piecha, zarzucając mu pomówienie.

 

Zarejestrowana na Seszelach i w Wielkiej Brytanii giełda Bitmarket niespodziewanie zakończyła działalność 8 lipca, zamrażając fundusze klientów wyceniane na ponad 100 mln złotych.

Czytaj także: Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

Kampania społeczna organizowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, mająca na celu ostrzeganie konsumentów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, piramidy finansowe, a także przed rynkiem Forex, o której wspominaliśmy jakiś czas temu, nabiera tempa. W ostatni dzień maja, na oficjal.. Czytaj
Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk