• Odbierz prezent
KNF i KIR będą wspierać innowacje oparte na technologii blockchain

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w czwartek 29 sierpnia o podpisaniu porozumienia z Krajową Izbą Rozliczeniową, na mocy którego obie instytucje bedą wspierać innowacje w polskim sektorze fintech m.in. w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej (ang. sandbox). Chodzi konkretnie o projekty wykorzystujące technologię rejestrów rozproszonych blockchain.

 

W ramach współpracy KIR udostępni KNF swoją własną platformę blockchain opartą na technologii Hyperledger Fabric i tworzoną we współpracy z IBM. Obecnie w ramach trwałego nośnika danych korzystają z niej m.in. banki PKO BP i BNP Paribas. Jeden z węzłów rozproszonej sieci KIR zostanie utworzony właśnie w KNF.

Celem współpracy jest wsparcie merytoryczne i technologiczne dla innowacyjnych projektów z sektora fintech oraz wdrażanie rozwiązań regulacyjnych i nadzorczych dostosowanych do dynamiki rozwoju branży.

Obie instytucje deklarują również chęć wsparcia dla innowacyjnych firm świadczących usługi płatnicze i finansowe w zakresie spełniania wymogów regulacyjnych związanych m.in. z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, czy ochrona danych osobowych.

Doświadczenie, jakie KIR uzyskał dotychczas podczas prac nad trwałym nośnikiem danych blockchain ma pomóc innowacyjnym firmom w odpowiednim wykorzystaniu technologii rozproszonych rejestrów do swoich potrzeb.

Projekty będą realizowane w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej, istniejącej od października zeszłego roku. Dotychczas jej głównym założeniem była pomoc udzielana podmiotom świadczącym innowacyjną działalność finansową w uzyskaniu licencji KNF.

Czytaj także: KNF i giełdy kryptowalut. Dlaczego przed jednymi ostrzega, a innym daje licencje?

Rządowa nagonka na polską branżę kryptowalutową i firmy świadczące usługi związane z obrotem cyfrowymi walutami wirtualnymi trwa w najlepsze - tak emocjonalne nagłówki można przeczytać w branżowych mediach po tym jak kolejna, czwarta już, giełda kryptowalut została wpisana na listę ostrzeżeń KNF i .. Czytaj
KNF i giełdy kryptowalut. Dlaczego przed jednymi ostrzega, a innym daje licencje?

 


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk