• Odbierz prezent
KNF: Banki zarabiają znacznie mniej. Zysk netto sektora spadł o niemal 15%

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała we wtorek 11 czerwca dane na temat zysku netto, jaki osiągnął polski sektor bankowy, wraz z oddziałami zagranicznymi, w pierwszych czterech miesiącach 2019 r. Wynik, jaki osiągnęły banki jest zauważalnie niższy niż w analogicznym okresie rok temu - spadek zysku netto wyniósł niemal 15%. Mimo tego, banki dysponowały wyższą sumą aktywów, a ich wynik odsetkowy był dostrzegalnie wyższy niż rok temu. Co więc zadecydowało o spadku zysków?

 

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez KNF, sektor bankowy od początku stycznia do końca kwietnia 2019 r. osiągnął zysk netto w wysokości 4,25 mld złotych, co jest spadkiem o 14,85% w stosunku do zeszłego roku (4,99 mld PLN). Mimo niższego zysku, banki dysponowały aktywami o wartości ponad 1951 mld złotych, co jest sumą wyższą o ponad 7,5% w stosunku do zeszłego roku.

Wynik odsetkowy, jaki osiągnęły banki w pierwszych czterech miesiącach 2019 r. wyniósł łącznie 15,98 mld złotych, co także jest wzrostem w stosunku do poprzedniego roku o 8,2%. Minimalnie niższy był natomiast wynik z prowizji - wyniósł on ponad 4,3 mld PLN, co oznacza spadek o 1,1% w stosunku do zeszłego roku.

Największy wzrost, bo aż o 16,9%, odnotowano w przypadku odpisów (utrata wartości lub odwrócenie utraty wartości), które wyniosły 2,76 mld złotych w pierwszych miesiącach 2019 r. To właśnie znacznie wyższe odpisy w sporej mierze przyczyniły się do ogólnego spadku zysku netto sektora bankowego.

W skali miesiąca zwiększył się portfel kredytów konsumpcyjnych, przy jednoczesnym spadku wartości portfela kredytów hipotecznych, co mogło być również spowodowane spadkiem kursu franka szwajcarskiego (CHF).

Również wyniki za pierwszy kwartał opublikowane przez KNF notowały znaczny spadek zysku netto sektora bankowego, był on jednak mniejszy, gdyż wynosił wówczas niecałe 13%.

 

Na koniec kwietnia sektor bankowy składał się z 31 banków komercyjnych, 545 oddziałów banków spółdzielczych oraz 32 instytucji kredytowych.

Czytaj także: KNF: znaczny spadek zysków sektora bankowego w pierwszym kwartale

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek 23 maja opublikowała okresowe dane z sektora bankowego. Wynika z nich, że banki osiągają zauważalnie niższe zyski niż miało to miejsce w pierwszym kwartale zeszłego roku - spadek zysku netto sektora bankowego jest ewidentny i wynosi niemal 13%. Co przyczyniło s.. Czytaj
KNF: znaczny spadek zysków sektora bankowego w pierwszym kwartale

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk