• Odbierz prezent
Kluczowe wsparcie na parze funt brytyjski do jena japońskiego GBPJPY

Funt brytyjski w relacji do JPY zaliczył cztery kolejne tygodnie spadków. Dalsza przecena GBP jest możliwa, ale zatrzymanie w szerokiej strefie wsparcia 137.00 wskazuje na chwilowa przerwę w tej tendencji. Na przestrzeni ostatnich lat to wsparcie zatrzymywało podaż zmieniając bieg wykresu. Jeżeli funt brytyjski zmarnuje okazje do skorygowanie ostatnich spadków to kolejne wsparcie znajduje się przy cenie 129.00.

Wiadomości rynkowe z mBank

Wariant wzrostowy wspierany jest niskimi wartościami na oscylatorze stochastycznym. Analiza wstęg Bollingera, daje podobne wnioski, gdyż wartość tej pary walutowej opuściła dolna wstęgę, co sugeruje szybki powrót do średniej kroczącej MA20 czyli środkowej linii tego wskaźnika.

Nie można wykluczyć, że GBPJPY (funt do jena) nie powtórzy sytuacji z przełomu roku, kiedy wsparcie zostało naruszone a potem cena szybko powróciła powyżej wartości 137.00.

Kluczowe wsparcie na GBPJPY - 1

Wykres dzienny nie daje potwierdzenie ze strony formacji świecowych, że popyt przejął kontrole nad rynkiem. Dziś jest drugi dzień kiedy na niebieskiej linii może utworzyć się szpulka będąca elementem mini ruchu bocznego. Dopiero jednoznaczne wzrosty dały by sygnał do realizacji zakupów taniego funta. O sile spadków informują oscylatory, zarówno Stochastic jak i wskaźnik siły relatywnej RSI. Oba znajdują się w strefie wyprzedania co zwiększa potencjał na korektę majowych spadków. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 139.50. Po reakcji rynku w tej zielonej strefie będzie można ocenić czy będzie potencjał na dalszą aprecjacje do wartości 38.2% lub 50% zniesienia Fibonacciego.

Nie bez znaczenia jest sytuacja na GBPUSD (funt do dolara), gdzie funt broni ważnego wsparcia 1.2700 czy też ma USDJPY gdzie trend spadkowy zbiera swoje żniwo.

Podsumowując, potencjał na dłuższy przystanek na poziomie 137.00 zwiększa się z każdą godziną. Skoro podaż nie jest w stanie pokonać tej bariery, to cena nie ma innego wyjścia jak rosnąć. Pozostaje tylko pytanie jak wysoko i jak długo.

Kluczowe wsparcie na GBPJPY - 2

Notowania: GBPJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPJPY/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk