• Odbierz prezent
Kłopoty niemieckiego giganta bankowości. Problemy niemieckiej gospodarki to nie tylko indeksy koniunktury!

Problemy niemieckiej gospodarki to nie tylko indeksy koniunktury. To również kondycja największego z tamtejszych banków. Zeszły rok udało mu się zamknąć zyskiem, ale inwestorzy wciąż patrzą nieprzychylnie na jego akcje.

Kolejny dołek na cenach Deutsche Banku

Problemy największej niemieckiej instytucji finansowej nie są nowym tematem dla rynków. Kolejnym impulsem do spadków okazała się negatywna rekomendacja UBS. Biorąc pod uwagę wyniki osiągane przez DB oraz ciągle pojawiające się nowe koszty, nie jest to niespodzianką. Niższa cena docelowa była spodziewana, pewnym zaskoczeniem okazała się rekomendacja “sprzedaj”, która nie jest częstym zjawiskiem dla banków. Zapowiadana niedoszła fuzja z Commerzbankiem wygląda na zamknięty temat. Zeszły rok był co prawda pierwszym od czterech lat zamkniętym zyskiem. Nie zmienia to faktu, że DB wciąż jest mocno zaangażowany na rynku instrumentów pochodnych i z tego powodu co jakiś czas generuje kolejne straty. Postępujące problemy niemieckiego czempiona mocno ciążą walucie euro. Gdyby doszło do bankructwa, na co na szczęście na razie się nie zanosi, prawdopodobnie bylibyśmy świadkami dużej przeceny zarówno euro, jak i złotego.

Na Ukrainie zmiany

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaczyna swoje urzędowanie od zaostrzenia relacji z Rosją. Jedną z pierwszych decyzji była prośba skierowana do USA o nasilenie sankcji wobec wschodniego sąsiada. Nie zabrakło również dwóch ważnych deklaracji. Jedna dotyczyła wprowadzania reform, a druga kontynuowania walk w Donbasie. Rynki przyjęły te wiadomości optymistycznie, czego dowodem jest drożejąca ukraińska hrywna.

Rynek pracownika w Polsce

Kolejne dane GUS potwierdzają to, co obserwujemy w polskiej rzeczywistości od pewnego czasu. Coraz częściej to nie pracownik szuka pracy, ale raczej praca osób chętnych do jej podjęcia. Wynagrodzenia wzrosły w ciągu roku o 7,1%, a zatrudnienie o 2,9%. Analitycy spodziewali się wzrostu płac mniejszego o 0,5%, natomiast zatrudnienia większego o 0,1%. Warto nadmienić, że wolniej rosnące zatrudnienie nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że i tak mamy najniższe bezrobocie od czasu przemian z lat dziewięćdziesiątych. Wzrost wynagrodzeń pokazuje, że nie tylko więcej Polaków znajduje zajęcie, ale też jest ono coraz lepiej płatne.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk