• Odbierz prezent
Klimat polityczny oraz prawdopodobieństwo zmian amerykańskich regulacji i polityki podatkowej budzą niepewność na rynkach
fot. freepik.com

Spready korporacyjnych instrumentów kredytowych o ratingu inwestycyjnym zawęziły się do niemal najniższych poziomów w historii, a wyceny odzwierciedlają bardzo korzystne perspektywy gospodarcze i prognozy ryzyka na pozostałe miesiące 2021 r.

Pozytywny wpływ na nastroje inwestorów miał generalnie korzystny rozwój sytuacji związanej z pandemią,

a także lepsze dane ekonomiczne i niesłabnące wsparcie budżetowe i pieniężne. Rynkową koniunkturę wciąż umacnia bardzo duży popyt — inwestorzy interesują się obligacjami o ratingu inwestycyjnym jako względnie bezpiecznym źródłem rentowności. Inwestorzy bez trudu wchłaniają nowe emisje, a zapowiedziana przez Fed sprzedaż obligacji korporacyjnych i udziałów w funduszach ETF powinna mieć niewielki wpływ na techniczne wskaźniki rynkowe. Podczas gdy skutki pandemii stopniowo tracą na sile, pojawiają się kolejne sygnały poprawy fundamentów spółek, choć coraz większe obawy zaczyna budzić możliwy wpływ inflacji i zakłóceń łańcuchów dostaw na marże zysków. Na obecnym etapie ryzyko inflacji powinno być względnie akceptowalne w przypadku większości emitentów obligacji o ratingu inwestycyjnym, a wyższe koszty produkcji są rekompensowane przez mocniejszy wzrost przychodów. Wiele spółek nadal dysponuje nadwyżkami płynności zgromadzonymi we wczesnych miesiącach pandemii i cały czas obserwujemy jak te przedsiębiorstwa będą wykorzystywały dostępne salda środków pieniężnych. Spodziewamy się utrzymania generalnie korzystnych warunków związanych z ryzykiem w średniej perspektywie, po części dzięki solidnym perspektywom wzrostowym, sprzyjającej polityce budżetowej i pieniężnej oraz bardziej czytelnym działaniom na rzecz odrabiania strat po kryzysie będącym następstwem pandemii.

 

Niepewność wciąż budzi klimat polityczny w Stanach Zjednoczonych oraz prawdopodobieństwo zmian amerykańskich regulacji i polityki podatkowej,

których skutki mogą być odczuwalne przez emitentów korporacyjnych. Co więcej, perspektywa chaotycznych wzrostów stóp procentowych może wywołać szeroką wyprzedaż aktywów o wyższym ryzyku i w konsekwencji rozszerzyć spready. Uważamy, że spready już uwzględniają najlepszy możliwy rozwój sytuacji gospodarczej i obecnie w najlepszym przypadku są na poziomie wartości godziwej. Nasz bazowy scenariusz przewiduje, że spready generalnie nie zmienią się w pozostałych miesiącach roku, przy większym prawdopodobieństwie spadku niż wzrostu. Nasze podejście do tego sektora jest neutralne z powodami do obaw, w obliczu niższych poziomów wyceny, ale czynniki fundamentalne i rynkowe wskaźniki techniczne generalnie nie budzą naszych obaw.


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk