• Odbierz prezent
Bitcoin Cash kryptowaluty Coinbase

7 sierpnia portal Cointelegraph poinformował o dalszym ciągu sprawy skierowanej przez klienta Jeffreya Berka do sądu przeciwko giełdzie kryptowalut Coinbase.

 

6 sierpnia sędzia Sądu Okręgowego w północnej Kalifornii (San Francisco) – Vince Chhabria odrzucił roszczenia traderów, według których giełda kryptowalut Coinbase celowo dopuściła się działań na szkodę inwestorów, wstrzymując handel po dwóch minutach od wprowadzenia na swą platformę kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH). Jest to ostatnia decyzja związana z przedłużającą się sprawą wniesioną do sądu przeciwko Coinbase przez klienta giełdy Jeffreya Berka w związku z wydarzeniem, które miało miejsce w grudniu 2017 r.

W tamtym czasie kryptowaluta Bitcoin Cash istniała dopiero od czterech miesięcy i była stopniowo dodawana do oferty najbardziej popularnych giełd kryptowalut. Gdy Coinbase początkowo wprowadziła do handlu BCH na swą platformę, spowodowało to gwałtowny wzrost ceny tej kryptowaluty. Na zaistniałą sytuację giełda szybko zareagowała zawieszeniem handlu, co z kolei spowodowało, że użytkownicy giełdy nie mogli sprzedać lub kupić BCH po korzystnych cenach, a zrealizowane po wznowieniu notowań transakcje przyniosły straty klientom. Po tym wydarzeniu Coinbase była oskarżana o insider trading. Przypuszczano, że osoby powiązane z Coinbase dokonały wcześniejszego zakupu BCH opierając się na swej wiedzy o dalszych planach giełdy. Jeden z klientów – Jeffrey Berk wniósł pozew zbiorowy w imieniu swoim i innych poszkodowanych.

W ostatnim orzeczeniu sędzia Vince Chhabria zwrócił uwagę, że skarżący powołują się na trzy akty prawne mogące dotyczyć tej sprawy: ustawę o giełdach towarowych, reguły FinCEN oraz regulacje stanu Nowy Jork. Stwierdził: „Nawet przyjmując, że Bitcoin Cash jest towarem podlegającym ustawie o giełdach towarowych, skarżący niewystarczająco wyjaśnił, w jaki sposób doszło do manipulacji rynkowych BCH lub BTC. Nie opisuje też w wiarygodny lub spójny sposób motywu Coinbase i Armstronga, aby manipulować cenami.”

Po oddaleniu przez sąd wniosku w sprawie nieuczciwych działań ze strony Coinbase, skarżącym pozostaje złożyć pozew o zaniedbanie ze strony giełdy. Jak stwierdził sędzia, wprowadzenie do handlu BCH było zbyt szybkie, co mogło od początku powodować problemy.

Dokument wydany przez sąd uwalnia CEO Coinbase – Briana Armstronga oraz szefa ds. produktu – Davida Farmera od zarzutu manipulacji: „Chociaż wniesione zarzuty rysują spójny obraz niekompetentnego wprowadzenia Bitcoin Cash przez Coinbase, to jednak skarga nie przedstawia spójnego obrazu oszustwa.”


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk