• Odbierz prezent
Klienci upadłej giełdy Mt.Gox coraz bliżej odzyskania utraconych środków

Osławiona giełda kryptowalut Mt.Gox, która zamknęła swoją działalność w 2014 r. po utracie funduszy należących do klientów podejmuje kroki w celu rekompensaty poniesionych przez jej użytkowników strat. Wierzyciele Mt.Gox, zgodnie z komunikatem powiernika funduszy, którym jest Nobuaki Kobayashi, otrzymają zwrot funduszy w kryptowalutach lub walutach fiducjarnych.

 

 

W dokumencie można przeczytać, że Nobuaki Kobayashi 15 marca zakończył rozpatrywanie wniosków o zwrot utraconych w wyniku bankructwa Mt.Gox funduszy, składanych przez ówczesnych poszkodowanych użytkowników japońskiej giełdy. Poszkodowani zostaną poinformowani o akceptacji lub odrzuceniu ich wniosków w sposób zależny od metody ich złożenia - w przypadku wypełnienia wniosku przez system na giełdzie, jego rozpatrzenie będzie dostępne po zalogowaniu się, zaś w przypadku wysłania pisemnego wniosku lub wykorzystanie innych formularzy online, informacja o rozpatrzeniu zostanie przesłana na adres e-mail poszkodowanych.

Co więcej, ofiary upadku Mt.Gox które jak dotąd nie złożyły wniosku o rekompensatę strat wciąż mają do tego prawo na mocy japońskiego cywilnego prawa do rekompensaty.

 

Mimo tego, że Mt.Gox zakończyła działalność w kwietniu 2014 r., pozostawiając swoich klientów ze stratą ponad 850 tys. Bitcoinów (BTC), to kwestia rekompensaty poszkodowanych wyklarowała się dopiero ponad cztery lata później, w czerwcu 2018 r. Wtedy to sąd w Tokio zgodził się na uruchomienie procesu cywilnych rekompensat dla klientów giełdy, zgadzając się na zwrot środków w kryptowalutach, nie zaś w walutach fiducjarnych na podstawie środków ulokowanych w momencie upadku giełdy (co byłoby nieporównywalnie mniej korzystne dla poszkodowanych).

Kobayashi jako dysponujący środkami odzyskanymi z Mt.Gox był wielokrotnie oskarżany przez społeczność o stymulowanie spadków ceny BTC poprzez systematyczną sprzedaż dużych kwot.

Czytaj także: Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy Mt.Gox, skazany

Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy kryptowalut Mt.Gox, został skazany przez japoński sąd na 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za ingerowanie w finanse giełdy, która padła ofiarą ataku hakerskiego.   Sprawa byłego prezesa niegdyś największej giełdy kryptowalut Mt.Gox toczyła się .. Czytaj
Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy Mt.Gox, skazany

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk