Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Klasyka od informatyka cz. I odcinek 1

handluj z Klasyką, analiza klasyczna, formacja trójkąta
Z artykułu dowiesz się:
- Jak określić aktualny trend widoczny na wykresie
- W jaki sposób stwierdzić obecność lub jej brak formacji trójkąta symetrycznego

Przed rozpoczęciem tej serii ćwiczeń, należy pokreślić, że podstawa teoretyczna niezbędna do ich właściwego wykonania, dostępna jest na nagraniach redaktora naczelnego magazynu FxMag, Dawida Augustyna. Jest ona oparta na najważniejszych pozycjach literatury przedmiotu z punktu widzenia analizy klasycznej, m.in.: „Analizie technicznej rynków finansowych” - Johna J. Murphiego, czy „Analizie formacji na wykresach giełdowych” - Thomasa N. Bulkowskiego. Cała wiedza teoretyczna została wsparta wieloletnim doświadczeniem autora nagrania,  zdobytym zarówno na rynkach walutowych jak i kapitałowych.

 

Na lekcji czwartej, przedstawione zostały cztery warianty formacji trójkąta: symetrycznego, zniżkującego, zwyżkującego oraz rozszerzającego się, nazwanego także trójkątem rozwartym lub trójkątem odwróconym.

 

Ćwiczenia obejmować będą różne warianty rynkowe, także te, w których dana formacja nie uzyskała oczekiwanej przez inwestora skuteczności. Przerabiając ćwiczenia sprawdzisz swoje umiejętności:

 • właściwego wykrycia aktualnego trendu,
 • danej formacji,
 • odpowiedniego wyznaczenia parametrów zlecenia ,
 • zarządzania pozycją w sytuacji, gdy hipotetyczna aktywacja przebiegnie pomyślnie.

 

Trójkąt symetryczny

 

Na samym wstępie, chciałbym przypomnieć zasady związane z wyznaczaniem trójkąta symetrycznego oraz określenia potencjalnego zasięgu tej formacji. Pierwszy z nich opiera się na długości podstawy (na najszerszym punkcie) trójkąta, natomiast drugi wyznaczony jest na prostej równoległej do linii zbudowanej na punktach drugiego i czwartego odbicia ceny.

 

Rysunek 1. Trójkąt symetryczny.

 

 Klasyka od informatyka cz. I odcinek 1W literaturze bardzo często można spotkać się z zasadą, że po przekroczeniu około 75% długości formacji zostaje ona całkowicie zanegowana. Na rynkach walutowych dochodzi nierzadko do innej sytuacji, a mianowicie do wybicia z formacji trójkąta poza tym punktem. Jednocześnie set up nie traci na swojej skuteczności przy wyznaczeniu kierunku ceny oraz zasięgu znalezionego wzorca. Warto jednak w tym miejscu zwrócić jeszcze uwagę na obecność istotnych poziomów horyzontalnych. Pomimo spełnienia przez formację wszystkich warunków potrzebnych do przewidzenia ruchu ceny zgodnie z jej zasadami, to właśnie one często wpływają na utratę ich skuteczności.

 

Poniżej przedstawione zostały dwa zdjęcia przebiegu ruchu ceny na instrumencie złota (XAUUSD) oraz dolara australijskiego w relacji do dolara nowozelandzkiego (AUDNZD).

 

Dla każdego z nich należy:

a) określić aktualny trend widoczny na wykresie

b) stwierdzić obecność lub brak formacji trójkąta symetrycznego (w przypadku stwierdzenia jej obecności należy dodatkowo wyznaczyć):

 • linie trendu budujące formacje,
 • poziom wejścia wybranego zlecenia oczekującego typu stop,
 • zasięg wraz z linią Take Profit z wykorzystaniem jednego z dwóch opisanych wcześniej sposobów,
 • linię Stop Loss,

c) zastanowić się nad podjętym działaniem w chwili aktywacji ewentualnego zlecenia.

 

Wykres 1. Metal szlachetny GOLD interwał D1

 

 Klasyka od informatyka cz. I odcinek 1

 

Wykres 2. Para walutowa AUDNZD interwał H1

 

 Klasyka od informatyka cz. I odcinek 1


Niebawem na portalu pojawi się dalsza część ćwiczeń wraz z pełnym przebiegiem ceny na załączonych wykresach. 

 

Dla chętnych obejrzenia nagrań poświęconych analizie klasycznej - odwiedź stronę Handluj z Klasyką.

 

Bądź na bieżąco – zarejestruj się na portalu FxMag.pl i otrzymuj wszystkie bieżące informacje z rynków finansowych z pierwszej ręki.

 

Ćwiczenie I

część 1 |  część 2

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!