• Odbierz prezent
KIR i KDPW będą współpracować w zakresie projektów opartych na technologii blockchain

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) w czwartek 9 października poinformowały o zawarciu współpracy w ramach wspólnej realizacji projektów opartych na technologii blockchain. Pod koniec sierpnia KIR rozpoczął podobną współpracę z Komisją Nadzoru Finansowego.

 

KIR udostępni KDPW własną platformę oparta na technologii blockchain, która ma służyć pogłębianiu informatyzacji rynku płatniczego oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne oparte na zdecentralizowanym rejestrze blockchain. Podobnie jak w przypadku współpracy KIR z KNF, stworzone zostanie środowisko testowe (tzw. „piaskownica”), w której rozwijane i testowane będą projekty oparte na technologii blockchain.

 

Siec blockchain, którą dla swoich potrzeb rozwija KIR oparta jest na otwartoźródłowej technologii Hyperledger Fabric, tworzonej we współpracy z IBM.

Dotychczas KIR w oparciu o technologię blockchain rozwijał głównie rozwiązanie trwałego nośnika danych, z którego dotychczas rozpoczęły korzystanie takie banki jak PKO BP, czy BNP Paribas.

Warto dodać, że KDPW od ponad roku rozwija własną platformę blockchain, również opartą na technologii Hyperledger Fabric we współpracy z IBM. W jej ramach od lipca tego roku funkcjonuje aplikacja eVoting, która służy do internetowego głosowania akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach.

 

Krajowa Izba Rozliczeniowa istnieje od 1992 r. i jest kluczowym elementem infrastruktury bankowej w Polsce. Świadczy usługi z zakresu przetwarzania płatności międzybankowych, a także m.in. podpisu elektronicznego (system Szafir).

 

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych istnieje od 1994 r. (jako autonomiczna spółka) i zajmuje się prowadzeniem systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce.

Czytaj także: KNF i KIR będą wspierać innowacje oparte na technologii blockchain

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w czwartek 29 sierpnia o podpisaniu porozumienia z Krajową Izbą Rozliczeniową, na mocy którego obie instytucje bedą wspierać innowacje w polskim sektorze fintech m.in. w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej (ang. sandbox). Chodzi konkretnie o projekty wykorz.. Czytaj
KNF i KIR będą wspierać innowacje oparte na technologii blockchain

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk