W czasie, kiedy tak dużo mówi się o geopolityce na Bliskim Wschodzie, krajom arabskim warto przyjrzeć się z perspektywy rynkowej. Jaka jest największa giełda w tamtym regionie i kto nią zarządza? To, że jest to giełda Arabii Saudyjskiej, może nie budzić zdziwienia, jednak gdy przedstawię wam CEO, to fakt, że jest to kobieta jest już czymś wyjątkowym w arabskim kraju. Poznajcie zatem pierwszą kobietę zarządzająca giełdą Tadawul - Sarah Al Suhaim.
Ulokowana w Rijadzie giełda jest stosunkowa młoda. Powstała 19 marca 2007 roku, na mocy artykułu 20 z Capital Market Law. Jest w pełni autoryzowana przez ustawę the Securities Exchange ustanowioną przez Królestwo Arabii Saudyjskiej. Giełda Tadawul jest członkiem International Organization of Securities Commissions (IOSCO), the World Federation of Exchanges (WFE) i the Arab Federation of Exchanges. Jednocześnie jest to jedyna giełda działająca na terenie Arabii Saudyjskiej. Sesja na Tadawul rozpoczyna się o 10:00 i trwa do 15:00 tamtejszej strefy czasowej (GMT+3). Giełda jest otwarta od poniedziałku do czwartku. Zamknięta jest jedynie podczas dwóch świąt: Narodowego Święta Arabii Saudyjskiej (23 września) i muzułmańskiego ruchomego święta Eid Al-Fitr.
Głównym indeksem giełdy w Rijadzie jest Tadawul All Share (TASI). Skupia on ok. 170 przedsiębiorstw. Najwyższe notowania indeks odniósł w 25 lutego 2006 roku na poziomie 20,634.86.
W tych informacjach nie ma nic nadzwyczajnego. Jednak tym, co skłoniło mnie do poświęcenia uwagi tej mało znanej giełdzie jest osoba nią zarządzająca.
Źródło: http://www.faz.net
W lutym 2017 roku świat obiegła niespotykana wiadomość. CEO giełdy Tadawul została 37 letnia Sarah Al Suhaim. Kobieta pochodzi z rodziny o tradycjach bankierskich, stąd też jej drugie kierownicze stanowisko w dziale inwestycji National Commercial Bank. Od początku swojej kariery związana jest z rynkami finansowymi. Pełniła kierownicze stanowisko w Jadwa Investment i była menedżerem w Samba Financial Group. Media z całego świata zwróciły uwagę na jej nominację na szefową giełdy w Rijadzie, ze względu na jej płeć i pozycję kobiet w krajach arabskich.
W ostatnim wywiadzie dla Der Spiegel Sarah Al Suhaim opowiada o kwestii kobiet w świecie finansów i wysokich stanowisk. Dziennikarz Der Spiegel zapytał CEO o jej pogląd na kwestię ograniczenia praw kobiet, np. w sferze zakazu prowadzenia pojazdów. Kobieta zapytana o, to czy wspomniany zakaz jej przeszkadza odpowiedziała:
„Ten zakaz po prostu jest i my, kobiety, nauczyłyśmy się z nim żyć. Ale nie przeszkadza nam on odgrywać istotnej roli w modernizacji kraju”.
Sarah Al Suhaim w wywiadzie nie daje pretekstu do krytykowania islamskiego prawa dotyczącego traktowania kobiet. Uważa się za wolną i niezależną Saudyjskę. Fakt ten wynika z tego, że pochodzi z rodziny, która nie ma tak konserwatywnych poglądów. Po drugie nie ma męża, który miałby wydawać zgodę na podjęcie pracy, czy zagraniczne wyjazdy. Zarządzająca giełdą Tadawul z radością przyznaje, że wśród jej podwładnych 30% stanowią kobiety.