• Odbierz prezent
Kilkuletnie rekordy cen miedzi! Efekt? Notowania KGHM wystrzeliły

Czwartkowa sesja przyniosła mocny przypływ optymizmu na krajowym rynku. Tym razem segment największych spółek pokazał relatywną przewagę nad pozostałymi. Zyskiwała na wartości większość podmiotów WIG20, sektorowo największy pozytywny wpływ na indeks miały banki, górnictwo oraz spółki paliwowe. Na uwagę zasługuje ponad 9% wzrost cen KGHM kierowany nowymi kilkuletnimi rekordami cen miedzi.

Po drugiej stronie barykady znalazło się jedynie kilka podmiotów uznawanych za spółki niecykliczne, czyli głównie DINOPL, CDPROJEKT oraz ALLEGRO, które wyraźniej górowały w okresie nasilenia pandemii. Obecnie prowadzone prace zmierzające do coraz mocniejszego upowszechnienia szczepień kierują strumień kapitału w stronę podmiotów bardziej wrażliwych na cykl gospodarczy.

Na wykresie dziennym wzrostowy biały korpus wczorajszej świecy (marobuzu) zdecydowanie neguje wtorkową świecę spadającej gwiazdy. Uwagę zwraca przebieg LOP wskazujący, że część popytu zasilała prawdopodobnie realizacja zleceń obronnych dla krótkiej pozycji. MACD na powrót wchodzi ponad przebieg linii sygnalnej, a na RSI załamują się wcześniejsze negatywne dywergencje. Na diagramie 60-min notowania wyłamały się górą z wcześniejszego trendu bocznego. Pomimo przejściowego zawahania w pierwszych godzinach sesji po zainicjowaniu wybicia, bliżej zamknięcia notowań po uruchomieniu rynków kasowych w US na powrót przybyła nowa fala optymizmu.

Na globalnych rynkach nastawienie pozostaje mocno pozytywne. Potwierdzenie wygranej demokratów w walce o fotel prezydencki w USA oraz większość w izbach parlamentu sprzyja oczekiwaniom kolejnych potężnych pakietów stymulacyjnych dla gospodarki. Zmiana notowań kontraktów terminowych na główne indeksy zagraniczne sprzyja oczekiwaniom lekko wzrostowego początku sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na publikację danych z amerykańskiego rynku pracy.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk