Reklama
WIG81 879,99+0,39%
WIG202 418,59+0,99%
EUR / PLN4,32+0,09%
USD / PLN4,00+0,29%
CHF / PLN4,42+0,20%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 485,62+0,05%
FT-SE7 951,75+0,25%
CAC 408 225,66+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,79+0,11%
ROPA WTI81,79+0,09%
ZŁOTO2 193,12+0,06%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kilka wniosków z konferencji prezesa NBP: "Możemy dusić [inflację] bezpiecznie, bo i tak tempo wzrostu się utrzyma duże"

Ekonomiści mBanku | 10:52 10 marzec 2022
Kilka wniosków z konferencji prezesa NBP: "Możemy dusić [inflację] bezpiecznie, bo i tak tempo wzrostu się utrzyma duże" | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powyższy cytat z prezesa Glapińskiego najlepiej podsumowuje wczorajszą konferencję. Było bardzo jastrzębio. RPP jest zdeterminowana by zbijać inflację. Jednocześnie prezes nie widzi wyraźnego zagrożenia dla wzrostu (tu nasze zdanie jest inne). Przedwczorajsza decyzja i wczorajsza konferencja sprawiają, że koniec podwyżek stóp widzimy wyżej niż dotychczas. Oceniamy, że stopy dojdą do 5-5,5%. Dziś czas na decyzję EBC.

Dzisiejsze posiedzenie EBC nie powinno przynieść zmian w bieżących narzędziach (stopy procentowe, pozostałe programy). Najważniejsze będą sugestie dot. dalszych kroków banku. Dylemat (trochę) podobny jak w przypadku NBP: wyższa inflacja, czy niższy wzrost. Naszym zdaniem oddala się scenariusz rozpoczęcia podwyżek stóp przez EBC pod koniec tego roku. Wiele zależy jednak od reakcji europejskiej polityki fiskalnej. Więcej pisaliśmy o tym w ostatnim komentarzu do inflacji w strefie euro (link).

Opublikowane zostaną również minutes z lutowego posiedzenia RPP. W tym momencie mają one jednak charakter archiwalny, jedyne czego można w nich szukać to zmian w dyskusji po dołączeniu nowych członków Rady.

Inflacja CPI opublikowana zostanie w USA. Spodziewane są dalsze wzrosty zarówno głównego indeksu jak i inflacji bazowej. Zaskoczenia mogą odbijać się na oczekiwanej reakcji Fed (J. Powell ostatnio wskazywał na podwyżkę o 25bp.), choć ważniejsza będzie tu sytuacja globalna.

Reklama

 

Kilka wniosków z konferencji prezesa NBP

Prezes NBP podkreślał wczoraj zdeterminowanie Rady by "w możliwie krótkim czasie" doprowadzić inflację do celu. Przeciwdziałanie utrwaleniu ryzyka podwyższonej inflacji prezes ocenił jako priorytetowy cel dla RPP. Wielokrotnie przewijała się też kwestia potrzeby umocnienia złotego, którego obecny poziom w oczach prezesa "nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach polskiej gospodarki".

"Ja osobiście uważam, że trzeba działać szybko i zdecydowanie, dlatego że musimy dbać o zbicie inflacji i urealnienie kursu złotego, w sytuacji aż takiego poziomu awersji do ryzyka jaki mamy, w związku z agresją rosyjską w Ukrainie. Nie wiemy, co będzie za miesiąc, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie"- A. Glapiński, prezes NBP

 

Prezes zwracał uwagę, że stoi jako jastrząb na czele jastrzębiej RPP

Zasygnalizował, że Rada może spotykać się częściej niż raz w miesiącu (sugestia podwyżek pomiędzy regularnymi posiedzeniami - tu na razie podchodzimy z ostrożnością do tych zapowiedzi, choć to bardzo skuteczny chwyt retoryczny na wypadek kolejnych epizodów słabości złotego). Sugerował, że stopa docelowa, do której dojdzie RPP może być wyższa niż 4-4,5% (do tego jeszcze wrócimy). W końcu podkreślał, że Rada jest w cyklu podwyżek i będzie się w tym cyklu utrzymywać i, że wszystko wskazuje, że RPP będzie dalej podnosić stopy.

Reklama

Jednocześnie wzrost gospodarczy i sytuację realnej gospodarki prezes oceniał jako bardzo korzystne (silna koniunktura i wzrost - PKB za I kw. 2022 szacował w okolicach 7% r/r). Podkreślał silne fundamenty gospodarki oraz to, że nie ma w niej żadnych zjawisk kryzysowych. "Żadne elementy gospodarki nie budzą dziś obaw." W dłuższym okresie spodziewa się ograniczenia koniunktury ze względu na standardowe, cykliczne spowolnienie oraz dodatkowe szoki podażowe związane z wojną i pogorszeniem koniunktury za granicą. Z drugiej strony sprzyjać będzie napływ migrantów (dodatkowy popyt i dodatkowa podaż pracy).

Prezes nie obawia się, że zdusi inflację kosztem recesji. Podkreślał, że Polsce nie grozi recesja, co najwyżej zejście z bardzo szybkiego wzrostu do szybkiego wzrostu (tu padała drabinka liczb: 7%, 5%, 4-3%). To nasza główna wątpliwość po wczorajszej konferencji. Wątpliwość czy sprowadzanie inflacji do celu będzie takie bezkosztowe, jak spodziewa się prezes Glapiński. Szczególnie, że gros wzrostu inflacji powodowany jest i będzie czynnikami podażowymi (tu podwyżka stóp nie pomoże i będzie dodatkowo potęgować hamujący efekt gwałtownego wzrostu cen). Wzrost PKB w 2023/2024 już teraz jest w projekcji słabszy. Dojście do stopy docelowej jeszcze go obniży. Być może nasze wątpliwości wyjaśnią jutrzejsze szczegóły projekcji (prezentacja o 10:00). Być może wczorajsza retoryka była w dużej mierze na tu i teraz - miała na celu umocnienie złotego w obliczu ostatniej silnej deprecjacji, a w kolejnych miesiącach będzie łagodzona (w konsekwencji RPP "dowiezie" mniej podwyżek). Być może jednak, RPP jest rzeczywiście zdeterminowana i skupiona na inflacji i złotym i będzie działać w tym obszarze kosztem PKB.

 

W naszej ocenie Rada dojdzie ze stopami do 5-5,5%,

ale nie będzie to tak bezkosztowe jak widzi to prezes Glapiński. Ryzyko silnego spowolnienia (a nawet recesji) jest w takim scenariuszu dość realne. A to z kolei daje naszym zdaniem nadzieję na możliwość obniżek stóp w 2023 roku. Już wcześniej spodziewaliśmy się takiego scenariusza. Teraz po prostu podnosimy poziom stóp, z którego ta redukcja się zacznie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej